Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Prezydent Litwy: Rosja terroryzuje sąsiadów

jp 13:00 26 września 2014
Dalia Grybauskaite, prezydent Litwy flickr/Baltic Development Forum/CC BY 2.0
Litewska prezydent Dalia Grybauskaite oświadczyła w wywiadzie dla „Washington Post”, że „Rosja terroryzuje swych sąsiadów i posługuje się terrorystycznymi metodami”.

Jej zdaniem zagrożenie stwarzane dziś przez Rosję nie jest mniejsze niż zagrożenie ze strony Państwa Islamskiego w Iraku i Syrii.

Grybauskaite obawia się, że jeśli rosyjski prezydent Władimir Putin nie zostanie powstrzymany na Ukrainie, to „pójdzie dalej”. Sądzi, że artykuł 5 traktatu założycielskiego NATO stanowiący, iż w razie napaści na członka paktu pozostałe państwa członkowskie udzielą mu pomocy, nie powstrzyma Putina przed realizacją jego planów, jeśli nie będzie „realnych działań ze strony przywódców europejskich i światowych”.

- Musimy powstrzymać go (Putina) na Ukrainie. A dotychczas się tego nie rozumie. Dlatego mówię, że dziś w Europie przywództwo objął Putin, a nie Zachód - oświadczyła.

Według Grybauskaite „tzw. negocjacje pokojowe w Mińsku”, czyli spotkania grupy kontaktowej ds. kryzysu ukraińskiego, odbyły się w warunkach ultimatum Putina. - Kraje zachodnie i Unia Europejska przyjęły jego warunki, co w praktyce oznacza podział Ukrainy – powiedziała. Jej zdaniem sytuacja przypomina tę sprzed drugiej wojny światowej. -Z otwartymi oczyma zezwalamy na podział Ukrainy – powiedziała.

- Dlaczego tak usilnie staramy się nie obrazić Putina, który dziś wysyła swe wojska, żeby zabijały (Ukraińców) i okupowały terytorium ukraińskie? Dlaczego nie jesteśmy wrażliwi na to, co czują Ukraińcy? – spytała litewska prezydent i wyraziła przekonanie, że „prędzej czy później nazwiemy go (Putina) terrorystą i przestępcą”.

Spytana o sytuację na Ukrainie, Grybauskaite oświadczyła, że sytuacja ta wciąż się pogarsza. - To oznacza, że Europa i świat pozwalają Rosji być krajem, który nie tylko grozi swoim sąsiadom, ale też organizuje wojnę przeciwko sąsiadom. To ten sam terroryzm międzynarodowy, z jakim mamy do czynienia w Iraku i Syrii – podkreśliła.

Grybauskaite uważa, że sankcje nałożone na Rosję są niewystarczające. - Ale jeśli posunie się on (Putin) dalej, może kraje nałożą bardziej poważne sankcje – powiedziała.

- Sądzę, że jeśli będziemy zbyt łagodni z sankcjami albo przyjmiemy sankcje, ale nie będziemy ich wprowadzać, (Putin) pójdzie dalej, próbując zjednoczyć wschodnią Ukrainę z południową Ukrainą i Krymem. Mówił ostatnio, że jest w stanie w ciągu dwóch dni dotrzeć do Warszawy, państw bałtyckich i Bukaresztu. To jest otwarta groźba skierowana do jego sąsiadów – uznała.

Według litewskiej prezydent warunki zawieszenia broni na Ukrainie określono zgodnie z propozycją Rosji. - Zachód nie wspiera Ukrainy militarnie. Niech wszyscy zachodni przywódcy wstydzą się, że pozwolili agresorowi robić, co mu się podoba na terytorium ukraińskim – oświadczyła Grybauskaite.

Jej zdaniem obecnie zagrożone są wszystkie państwa sąsiadujące z Rosją.

Źródło: PAP

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze