Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Prezydent Litwy ostrzega przed „szowinizmem rosyjskim”

mk 20:54 9 lipca 2014
Dalia Grybauskaite, prezydent Litwy FLICKR/EUROPEAN PARLIAMENT/CC BY-NC-ND 2.0
Prezydent Litwy Dalia Grybauskaite ostrzegła w wywiadzie dla Głosu Ameryki przed rosnącym "szowinizmem rosyjskim". Zaapelowała do Waszyngtonu o zgodę na eksport gazu ze Stanów Zjednoczonych.

– Wielkoruski szowinizm, który wzbiera teraz w Rosji, zależy w głównej mierze od elit, które go usiłują wskrzesić. A to jest bardzo niebezpieczne. Nie jestem pewna, czy skończy się to w ciągu pięciu lat, ponieważ z pewnością konkretnie będzie to (zależeć) od prezydenta Władimira Putina – powiedziała Grybauskaite w wywiadzie, którego treść przekazała w środę agencja BNS.

Według niej ingerowanie Rosji w sprawy Ukrainy oznacza niebezpieczny zwrot w jej stosunkach z sąsiadami.

– To bardzo martwi. I wygląda na to, że się nie skończy. Te same metody, które są obecnie stosowane na Ukrainie wschodniej, te same groźby, i to wcale nie bezpośrednio militarne, ale informacyjne i w sieci. Na przykład, my w państwach bałtyckich i Polsce już odczuwamy wojny propagandowe. Mamy również ćwiczenia wojskowe na granicach, w obwodzie kaliningradzkim – powiedziała Grybauskaite.

Prezydent Litwy dodała, że nie ma wątpliwości, iż Rosja dostarcza broni prorosyjskim separatystom na wschodzie Ukrainy. – Niektóre terrorystyczne grupy dostają wyposażenie wojskowe, wyraźnie rosyjskiego pochodzenia i wyraźnie nie z rynku. Ale dostarczane specjalnie i również bardzo kosztowne – zaznaczyła.

Grybauskaite skrytykowała też kremlowskie uzasadnienia, jakoby Moskwa broniła rosyjskojęzycznej ludności poza Rosją, porównując te politykę do uzasadniania wojny przez Niemcy przed II wojną światową.

– Widzimy, że metody, jakich używano w latach 30. ubiegłego wieku, zaczynają być stosowane teraz, w wieku XXI – stwierdziła litewska prezydent.

Grybauskaite zaapelowała do Waszyngtonu o zgodę na eksport gazu ze Stanów Zjednoczonych, aby nadal zmniejszać zależność Litwy od gazu z Rosji.

– Dzisiaj widzimy, że Ameryka ponosi odpowiedzialność, i to globalną, za bezpieczeństwo, demokrację, pokój. Energia jest jednym z narzędzi zapewniania pokoju bez militarnych interwencji. I zamiast wysyłać wojska, możecie wysłać nam gaz, i uczynicie to samo i zabezpieczycie pokój na świecie – powiedziała Grybauskaite.

Źródło: pap

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze