Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Prezydent: Dziękuję za pamięć o powstańcach styczniowych, o bohaterach tej ziemi

AS 16:50 13 stycznia 2020
Jakub Szymczuk @KPRP
Prezydent Andrzej Duda wziął udział w uroczystości z okazji nadania praw miejskich miejscowości Lututów. Przywołując historię Lututowa Prezydent podkreślał, że to miasto i ci ludzie nigdy nie wyrzekli się polskości, swojej tradycji – zawsze pamiętali skąd są i kim są. – Za to chcę z całego serca podziękować, że mogę być dzisiaj z Państwem i cieszyć się z tego symbolicznego, ale jakże ważnego momentu, kiedy Lututów odzyskuje należyty status – zaznaczył Andrzej Duda.

1 stycznia 2020 roku Lututów, po 150 latach, stał się ponownie miastem (po raz trzeci) w swojej ponad 600-letniej historii. Dzień wizyty Prezydenta RP jest dniem oficjalnych obchodów przywrócenia praw miejskich.

 

Wcześniej Prezydent złożył wiązankę przed tablicą upamiętniającą mieszkańców gminy Lututów – ofiary Zbrodni Katyńskiej.

– Kilkanaście dni temu składałem całej naszej Ojczyźnie, wszystkim rodakom życzenia noworoczne i mówiłem, że chciałbym, żeby ten 2020 rok był rokiem naszego sukcesu. Dla państwa [mieszkańców Lututowa] już jest rokiem sukcesu, bo zaczął się od sukcesu, jakim jest odzyskanie statusu miejskiego. Chciałbym, żebyście państwo na koniec 2020 roku mogli mówić, że to był sukces, bo to się przełożyło na kolejne sukcesy – mówił w Lututowie prezydent Andrzej Duda. 

Podczas wystąpienia prezydent wskazywał, że Lututów po raz pierwszy otrzymał prawa miejskie w roku 1405 lub 1406. Jak podkreślił Andrzej Duda decyzją władz carskich w 1870 r. utracił je z powodu postawy mieszkańców Lututowa.

– Wiązało się z tym, że mieszkańcy tej ziemi byli powstańcami styczniowymi, byli z powstańcami styczniowymi, wspierali ich i twardo stawiali opór rusycyzacji i stawiali opór rosyjskiemu wtedy najeźdźcy, to właśnie za to, za ten opór, za pamięć tej bitwy, który w 1863 roku tutaj miała miejsce, w której poległo ponad 60 powstańców styczniowych - dodał.

– Dziękuję za pamięć o powstańcach styczniowych, o bohaterach tej ziemi, o bohaterach tamtej bitwy. Ale dziękuję także za pamięć o tych, którzy za Polskę oddali życie, pomordowani w Katyniu - podkreślił. 

Później Prezydent odwiedzi jeszcze Drożki oraz Namysłów.

Źródło: prezydent.pl // 300polityka.pl

Wczytuję ocenę...


W PUNKT - Ardanowski: Żywności w Polsce nie zabraknie! Rozpłochowski: Opozycja straszy śmiercią
Wczytuję komentarze...
Najnowsze