Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Prezydent Duda zapewnił sekretarza NATO: Polska podniesie swoje wydatki obronne!

kos 17:15 25 maja 2017
Spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z Sekretarzem Generalnym NATO Jensem Stoltenbergiemprezydent.pl
Prezydent Andrzej Duda powiedział, że podczas czwartkowego spotkania przekazał Sekretarzowi Generalnemu NATO Jensowi Stoltenbergowi plany Polski w sprawie zwiększenia wydatków obronnych do 2,5 proc. PKB do 2030 r.

Rozmowa o podziale obciążeń między sojusznikami, w tym wydatkach na obronność, ma być jednym z głównych tematów spotkania szefów państw i rządów Sojuszu w Brukseli.

Prezydent Duda, który spotkał się ze Jensem Stoltenbergiem przed miniszczytem, podkreślał, że będzie to jedna z ważniejszych kwestii. O sprawie tej chce przede wszystkim rozmawiać prezydent USA Donald Trump. Stany Zjednoczone, które ponoszą główny ciężar działania NATO, naciskają na sojuszników, by zwiększyli oni swoje wydatki obronne.

- Informowałem pana sekretarza generalnego, jakie są nasze plany, przede wszystkim legislacyjne. Wczoraj wieczorem rozmawiałem z wicepremierem Morawieckim, jako ministrem finansów, na temat tych planów, które podejmujemy, żeby wydatki wzrosły - zaznaczył Andrzej Duda.

Prezydent podkreślił, że Polska ma przeznaczać 2,2 PKB na bezpieczeństwo i obronę do 2020 r., a do 2030 r. - 2,5 proc. PKB. - Pan premier Morawiecki potwierdził, że te ustalenia są przyjęte i że to będzie realizowane. Także mogłem dziś to powtórzyć panu sekretarzowi generalnemu – relacjonował Andrzej Duda swoje spotkanie z sekretarzem generalnym NATO.

Jak poinformował, z Jensem Stoltenbergiem rozmawiał również na temat planowanych na jesieni rosyjskich manewrów Zapad, o zaangażowaniu Polski w koalicję antyterrorystyczną, o sytuacji na Bliskim Wschodzie oraz o zwiększaniu obecności NATO w naszym regionie.

Sekretarz Generalny NATO potwierdził, że Sojusz Północnoatlantycki przystąpi do międzynarodowej koalicji przeciwko tzw. Państwu Islamskiemu (IS). Zastrzegł, że decyzja ta nie będzie oznaczała zaangażowania w misje bojowe.


Minister Szczerski poinformował, że rozmowa polskiego prezydenta z Sekretarzem Generalnym NATO dotyczyła m.in. agendy i postanowień spotkania przywódców krajów Sojuszu Północnoatlantyckiego. Zwłaszcza – jak podkreślił – jeśli chodzi o udział niemilitarny NATO w walce z Państwem Islamskim.

Według niego prezydent przedstawił polski wkład w koalicję antyterrorystyczną państw na Bliskim Wschodzie o charakterze szkoleniowym i patrolowym.

Źródło: prezydent.pl

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze