Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Prezydent Duda w Finlandii: Bałtyk, Rosja i bezpieczeństwo wśród tematów

ds 17:52 24 października 2017
fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP
Prezydent RP i pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli dziś wizytę w Finlandii. W swoim oświadczeniu – po rozmowach z prezydentem Finlandii Saulim Niinisto – Andrzej Duda podkreślił, że "Polska i Finlandia są związane wieloma więziami i wieloma interesami.

– Należymy do wspólnoty Morza Bałtyckiego, należymy do wspólnoty UE, należymy też do wspólnoty budowy bezpieczeństwa w przestrzeni czegoś, co nazywamy wolnymi państwami Zachodu – zaznaczył Duda po spotkaniu z tamtejszym prezydentem. Wyraził radość, że Finlandia wzięła udział jako gość w warszawskim szczycie Sojuszu Północnoatlantyckiego w lipcu 2016 roku. Podziękował też fińskiemu prezydentowi za budowę w Helsinkach centrum walki z zagrożeniami hybrydowymi, "w którym partycypuje NATO, a wśród państw NATO aktywna (jest) także i Polska".

– Cieszę się, że z tego punktu widzenia mamy z panem prezydentem zbliżoną ocenę tego bezpieczeństwa militarnego w naszej części świata – dodał prezydent, wskazując, że bliskość ta dotyczy między innymi diagnozy potencjalnych zagrożeń militarnych i tego, jak przeciwdziałać tym zagrożeniom.

Jak zaznaczył Andrzej Duda, wśród tematów wtorkowych rozmów prezydentów Polski i Finlandii znalazły się także skutki "wielkiej relokacji wojsk rosyjskich" związanej z niedawnymi manewrami Zapad-17 na Białorusi, sytuacja na Ukrainie i perspektywy zaprowadzenia pokoju na ziemiach dzisiaj zajętych przez Rosję oraz na okupowanym Krymie.

– Rozmawialiśmy o polityce sankcji wobec Rosji, ale również o polityce dialogu z Rosją. W tym zakresie mogę powiedzieć, że nasze stanowiska są bardzo zbliżone – podkreślił polski prezydent. Jak ocenił, wielkim zadaniem "wobec wszystkich pojawiających się zagrożeń" jest budowa "wspólnej przestrzeni bezpieczeństwa w naszej części Europy".

Źródło: tvn24

Wczytuję ocenę...


W PUNKT - Ardanowski: Żywności w Polsce nie zabraknie! Rozpłochowski: Opozycja straszy śmiercią
Wczytuję komentarze...
W PUNKT - Ardanowski: Żywności w Polsce nie zabraknie! Rozpłochowski: Opozycja straszy śmiercią
Najnowsze