Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Prezydent Duda uda się na obchody 100. rocznicy odbudowy państwa litewskiego

am 15:39 15 lutego 2018
Telewizja Republika
Prezydent Rzeczypospolitej Andrzej Duda rozpocznie dziś trzydniową wizytę na Litwie w związku z obchodami 100. rocznicy odbudowy państwa litewskiego.

W planach są też m.in. spotkania z prezydent Litwy Dalią Grybauskaite. Rozmowy dotyczyć będą współpracy bilateralnej, również spraw gospodarczych i bezpieczeństwa. Nie zabraknie też rozmów o Polakach mieszkających na Litwie i przestrzegania ich praw przez tamtejsze władze.

Wczoraj prezydent Andrzej Duda spotkał się z europosłem Waldemarem Tomaszewskim, Przewodniczącym Akcji Wyborczej Polaków na Litwie - Związek Chrześcijańskich Rodzin.

Prezydent Duda po przybyciu do Wilna, w pierwszej kolejności spotka się z przedstawicielami Polaków. – To bardzo dobry sygnał, na które mniejszość polska na Litwie długo czekała – mówi dr Bogusław Rogalski, politolog.

–  Chodzi o to, aby Polacy na Wileńszczyźnie poczuli wsparcie państwa polskiego. By poczuli, że nie są osamotnieni w tej nierównej walce o swoje prawa z władzami i instytucjami państwa litewskiego. Tak się dzieje przy tej wizycie. Prezydent zrobił bardzo dobry krok, pokazując władzą Litwy, że ocieplenie stosunków między naszymi krajami jest możliwe i jest potrzebne, ale nie kosztem polskiej wspólnoty, która jest mniejszością autochtoniczną na Litwie. Tak właśnie powinny wyglądać te wizyty. Takiej postawy – otwartej, ale też twardej wobec państwa litewskiego brakowało jeśli chodzi o posunięcia państwa polskiego w ostatnich latach - podkreśla Rogalski.

Prezydent Andrzej Duda jest jednym z wielu przywódców, zaproszonych na obchody 100. rocznicy odbudowy państwa litewskiego.  Wezmą w nich udział m.in. prezydenci Ukrainy Petro Poroszenko i Niemiec Frank Walter Steinmeier, który ma także odbyć dwustronne spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą.

 

Źródło: radiomaryja.pl

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze