Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Prezydent Duda spotkał się z szefem chińskiej dyplomacji

dmc 19:09 14 października 2015
FACEBOOK/ ANDRZEJ DUDA
Jak informuje Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda przyjął w środę w Pałacu Prezydenckim Ministra Spraw Zagranicznych Chińskiej Republiki Ludowej Wanga Yi. Rozmowy dotyczyły m.in. Jedwabnego Szlaku i współpracy gospodarczej.

Duda i Yi wyrazili zadowolenie z relacji łączących oba kraje i podkreślili gotowość do podjęcia działań, które pogłębią współpracę gospodarczą, kulturalną i naukową. Zarówno strona polska, jak i chińska podkreśliły szanse, jakie dla rozwoju obu państw stwarza projekt "Jednego Pasa Jednego Szlaku".

Podczas spotkania poruszono temat związany z przygotowaniami do szczytu krajów Europy Środkowo-Wschodniej z Chinami (16+1), który odbędzie się w listopadzie. Rozmawiano również o sytuacji międzynarodowej w kontekście wydarzeń na Ukrainie i w Syrii, a także o stanowisku Pekinu wobec przygotowań do szczytu klimatycznego w Paryżu w 2016 roku.

"Rozmówcy zgodzili się, że obecna sytuacja na świecie wymaga od wszystkich państw gotowości do współpracy w celu znalezienia kompromisowego rozwiązania" - informuje Kancelaria Prezydenta RP. 

Chińska ofensywa 

Nowy Jedwabny Szlak to gigantyczny projekt lansowany przez administrację prezydenta Chin Xi Jinpinga od jesieni 2013 roku. Składa się on z "jednego pasa i jednego szlaku", które oznaczają odpowiednio sieć połączeń morskich i lądowych Chin z Europą - ich największym partnerem handlowym.

Według ekspertów, Pekin chce, aby Nowy Jedwabny Szlak stał się kluczowym narzędziem chińskiej polityki zagranicznej i budowania miękkiej siły (soft power) tego kraju.

Źródło: prezydent.pl, telewizjarepublika.pl

Wczytuję ocenę...


Andrzej Duda zmienia Konstytucję -zakaz adopcji dzieci przez pary jednopłciowe
Wczytuję komentarze...
Najnowsze