Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Prezydent Duda spotkał się z Polonią w Houston. "W imieniu Rzeczypospolitej dziękuję, że polskość tu przetrwała"

am 10:25 14 czerwca 2019
Twitter/ Kancelaria Prezydenta
Para Prezydencka rozpoczęła w czwartek dwudniową wizytę w Houston. Wieczorem czasu lokalnego w Parafii Matki Boskiej Częstochowskiej para prezydencka spotkała się z przedstawicielami teksańskiej Polonii. „Polskość tutaj tętni; za pamięć i za trwanie przy Polsce i przy polskości dziękuje dzisiaj w imieniu Rzeczypospolitej” - mówił prezydent Andrzej Duda podczas spotkania z Polonią w Houston.

Polacy przyjeżdżali do Teksasu za chlebem, inni gdyż nie mieli gdzie się podziać po II wojnie światowej, a "nie chcieli do ojczyzny, która nie była w pełni wolna i suwerenna, gdzie groziło im więzienie, a często śmierć bo byli żołnierzami Andersa".

– Przyjeżdżali ludzie „Solidarności” uchodzący z Polski w latach 80. Potem przyjeżdżali ludzie szukać szczęścia, lepszego życia, szukać pracy, szans dla siebie – mówił.

Dodał, że do Teksasu przyjeżdżali też ludzie nauki polskiej – lekarze, inżynierowie, by doskonalić swoje umiejętności i robić karierę naukową, żeby działać w branży energetycznej „tak szybko w tym stanie się rozwijającej”.

– Polskość tętni tutaj, to jest jedno z największych w Stanach Zjednoczonych skupisk Polaków. Ponad 200 tys. ludzi, którzy przyznają się do polskości, że są Polakami lub że mają polskie korzenie – mówił prezydent.

Podziękował zgromadzonym za "pamięć o swojej ojczyźnie, choć niektórzy w Polsce się nie urodzili". – Za tę właśnie pamięć i za to trwanie przy Polsce i przy polskości, bardzo często przez ponad 100 lat, chciałem państwu podziękować; waszym rodzinom, waszym bliskim, waszym przodkom, za to że tą polskość przechowali. Dziękuje za to dzisiaj w imieniu Rzeczypospolitej – podkreślił Andrzej Duda.

Źródło: niezalezna.pl

Wczytuję ocenę...


"JAOK", KSENIA KODYMOWSKA - DZIAŁO SIĘ NA KONGRESIE KOBIET. WALCZĄ NAWET O KROWY, KONIE I ...
Wczytuję komentarze...
Najnowsze