Prezydent Duda powołał zarząd Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa

Artykuł
Andrzej Duda wręczył w Pałacu Prezydenckim akty powołania w skład Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa.
prezydent.pl

Prezydent RP Andrzej Duda wręczył w Pałacu Prezydenckim akty powołania w skład Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa.

Akty powołania otrzymali:

- Borysław Czarakcziew – powołanie na funkcję Przewodniczącego SKOZK
- Andrzej Betlej – powołanie na funkcję Zastępcy Przewodniczącego SKOZK
- Andrzej Szczerski – powołanie na funkcję Zastępcy Przewodniczącego SKOZK

Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa to organizacja społeczna, działająca od 1978 roku, której celem są działania na rzecz odnowy zabytków Krakowa. Od 1985 roku SKOZK na mocy ustawy jest dysponentem środków Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa (NFRZK) zasilanego środkami przekazywanymi z budżetu państwa za pośrednictwem Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, na wniosek urzędującego Prezydenta.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami przewodniczący, zastępcy przewodniczącego, sekretarz i członkowie SKOZK powoływani i odwoływani są przez Prezydenta RP.

Borysław Czarakcziew – architekt, autor ponad 200 projektów architektonicznych o różnej skali i tematyce – od remontu zabytkowego zespołu Szarej Kamienicy do pracy nad projektem Systemu Krakowskiego Szybkiego Tramwaju. Członek Stowarzyszenia Architektów Polskich. W 2002 roku wybrany na pierwszego Przewodniczącego Małopolskiej Okręgowej Rady Izby Architektów, od 2014 roku członek Krajowej Rady, od 2018 roku Wiceprezes Krajowej Rady gdzie zajmuje się sprawami międzynarodowymi. Od 2009 roku reprezentuje stronę polską w pracach zespołów ACE (The Architects' Council of Europe) w zespołach zajmujących się akredytacją i certyfikacją programów nauczania oraz uznawania kwalifikacji zawodowych, od 2020 roku członek zarządu ACE. Reprezentuje Polskę w pracach ENACA (European Network of Architectural Competent Authorities) ciała doradczego Komisji Europejskiej w zakresie Dyrektywy o wzajemnym uznawaniu kwalifikacji zawodowych. Jest członkiem Polskiej Rady Architektury. W latach 2014-2016 zaangażowany w prace Głównej Komisji Architektonicznej przy Ministerstwie Rozwoju. Współpracuje z rządem polskim, jako ekspert ds. zawodu architekta w pracach Komisji Europejskiej. Za działalność na rzecz środowiska zawodowego odznaczony złotą odznaką SARP i złotą odznaką Izby Architektów RP. W 2008 roku nagrodzony medalem Honoris Gratia przez Prezydenta Miasta Krakowa, w 2010 roku odznaczony przez Prezydenta RP Srebrnym Krzyżem Zasługi.

Andrzej Betlej – historyk sztuki, doktor habilitowany nauk humanistycznych, profesor nadzwyczajny w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 1999 roku uzyskał stopień doktora, a w 2011 roku doktora habilitowanego. W latach 2012-2016 dyrektor Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego, w latach 2016-2019 dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie. Za jego kadencji został m.in. ukończony remont konserwatorski i otwarta nowa ekspozycja Muzeum Czartoryskich. Od 2020 roku jest dyrektorem Zamku Królewskiego na Wawelu. Jego zainteresowania naukowe koncentrują się przede wszystkim na sztuce nowożytnej, w szczególności dotyczą kwestii zachowania dziedzictwa kulturalnego na ziemiach wschodnich dawnej Rzeczypospolitej.

Andrzej Szczerski – historyk sztuki, profesor nauk humanistycznych, wykładowca w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie. Wykładał także na Uniwersytecie Goethego we Frankfurcie nad Menem i Uniwersytecie
St Andrews. Autor publikacji i kurator wystaw poświęconych sztuce XIX i XX wieku oraz sztuce współczesnej, w tym "Symbolism in Poland and Britain" w Tate Britain w Londynie (2009) i "#dziedzictwo" w Muzeum Narodowym w Krakowie (2017). Laureat Dorocznej Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie ochrony dziedzictwa kulturowego w 2018 roku.

Źródło: prezydent.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy