Prezydent Duda: Nie ma słów dostatecznego potępienia dla katów Woli

Artykuł
Telewizja Republika

„Hekatomba Powstańców i zagłada dziesiątków tysięcy warszawiaków wciąż pozostają bolesną raną polskiej duszy. Ufamy, że czas zdoła ją uleczyć. Naszej historii nie możemy zmienić, ale możemy i musimy wyciągnąć z niej wnioski” - napisał prezydent Andrzej Duda w liście skierowanym do uczestników uroczystości upamiętniających rzeź Woli.

Wczoraj, w 73. rocznicę „czarnej soboty”, kulminacyjnego momentu rzezi Woli, odbyły się uroczystości upamiętniające hitlerowskie ludobójstwo. Podczas uroczystości odczytany został list prezydenta Andrzeja Dudy.

„Tuż po wybuchu Powstania Warszawskiego Adolf Hitler wydał rozkaz: każdego mieszkańca należy zabić, nie wolno brać żadnych jeńców. Warszawa ma być zrównana z ziemią i w ten sposób ma być stworzony zastraszający przykład dla całej Europu. Wojska niemieckie oraz oddziały ich sojuszników przystąpiły do eksterminacji ponadmilionowego miasta. Apogeum tej zbrodniczej akcji był mord dziesiątków tysięcy mieszkańców Woli. Tragedia, którą porównać można jedynie z męczeństwem ofiar niemieckich obozów zagłady” - pisał prezydent.

„Nie ma słów, które w pełni oddają grozę tamtych wydarzeń. Nie ma słów dostatecznego potępienia dla katów Woli” - podkreślił Andrzej Duda.

„Podczas Powstania Warszawskiego nasz naród poniósł stratę, której nie sposób ocenić, ani wynagrodzić. Zginął kwiat stołecznej młodzieży, tysiące bohaterskich żołnierzy polskiego podziemia i ponad sto pięćdziesiąt tysięcy osób cywilnych. Ich tragiczna śmierć to wielkie, nieusuwalne brzemię winy ciążące na tych, którzy Warszawę zniewolili i unicestwili. Zagładzie ludności stolicy towarzyszył też ogrom zniszczeń w obszarze dóbr kultury, dzieł sztuki, zabytków piśmiennictwa i architektury” - napisał w liście prezydent.

„Hekatomba Powstańców i zagłada dziesiątków tysięcy warszawiaków wciąż pozostają bolesną raną polskiej duszy. Ufamy, że czas zdoła ją uleczyć. Naszej historii nie możemy zmienić, ale możemy i musimy wyciągnąć z niej wnioski. Z obowiązkiem pamięci o bohaterstwie i męczeństwie Polaków podczas II wojny światowej wiążę się inny obowiązek. Powinniśmy budować państwo, które będzie naszym bezpiecznym i trwałym schronieniem, gwarantem naszych praw, przestrzenią wolności. Krajem, w którym prawość i patriotyzm, inwencja i praca, solidarność i służba będą sprawiedliwie nagradzane” - zaapelował Andrzej Duda.  

Źródło: prezydent.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy