Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Prezydent Duda na szczycie V4 o Nord Stream 2: Bardzo poważny wymiar polityczny, stanowi zagrożenie

mk 13:00 9 października 2015
fot. Bartłomiej Graczak
– Bardzo poważny jest jego wymiar polityczny, a nawet geopolityczny – ocenił Andrzej Duda, odnosząc się do sprawy budowy Nord Stream 2. – W takim ujęciu stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa Ukrainy, Słowacji, Polski oraz szeregu innych państw – dodał polski prezydent na szczycie Grupy Wyszehradzkiej.

– Nie było między nami istotnych rozbieżności. Zarówno w kwestii klimatu, ale też uchodźców oraz w sprawie bezpieczeństwa energetycznego w związku z budową Nord Stream 2 jest między nami zgodność – mówił Andrzej Duda.

– Grupa Wyszehradzka jest ważna dla naszego regionu, ale też ważna dla całej Unii Europejskiej – ocenił polski prezydent.

Trzeba skutecznej polityki UE w sprawie imigrantów”

W pierwszej kolejności mówił o kryzysie migracyjnym w Europie. – Kwestie imigracyjne jeszcze nie dotykają Polski w takim stopniu, w jakim dotykają Węgry czy Chorwację. My chronimy 1200 km granic UE zgodnie z obowiązującym prawem. Nikomu nie odmawiamy pomocy, kto jej rzeczywiście potrzebuje – mówił prezydent Duda. Przypomniał również, że dla Polski istotny jest także problem uchodźców z Ukrainy.

– Dziś trzeba skutecznej i odpowiedzialnej polityki UE w tym temacie. Dziś jej nie ma. Narzucanie kwot nie jest skuteczne i nasze państw zwyczajnie się na to nie godzą – mówił Andrzej Duda. Stwierdził też, że „jednak to nie oznacza, że nie dostrzega się problemu”. – Problem uchodźców, którzy dziś przybywają na granicę chorwacką czy węgierską, ale także włoską czy grecką, to nie problem tych krajów, ale problem UE jako całości – wyjaśniał prezydent.

Polski prezydent zwracał też uwagę na to, że należy pomagać uchodźcom i zapewniać im godne i humanitarnie warunki, żebyśmy – jak podkreślał – „mogli mówić, że zachowaliśmy się jak trzeba”. – Trzeba zapewnić im godne warunki, także edukacyjne, np. dla dzieci, żeby ci ludzie mogli wrócić do swoich krajów po zakończeniu wojen i odbudować tam swoje życie – wyjaśniał.

Polityka klimatyczna

– Nie mam wątpliwości, że aby polityka klimatyczna była skuteczna, nie może być realizowana tylko przez UE, musi dotyczyć całego świata – ocenił prezydent Duda. Podkreślał, że jeżeli wielkie gospodarki świata nie przystąpią do porozumienia, to będzie oznaczać konkurencję dla europejskiej gospodarki.

– Akcentuję, by poszczególne kraje członkowskie miały prawo wykorzystywania własnych zasobów surowcowych – mówił prezydent Duda.

Nord Stream 2 zagrożeniem

Polski prezydent odniósł się też do kwestii budowy gazociągu Nord Stream 2 na dnie Bałtyku. – Nie mam żądnych wątpliwości i tu zgadzamy się z prezydentami, że kwestia opłacalności gospodarczej i ekonomicznej tego przedsięwzięcia jest wątpliwa, natomiast bardzo poważny jest jego wymiar polityczny, a nawet geopolityczny – ocenił prezydent Duda. – W takim ujęciu stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa Ukrainy, Słowacji, Polski oraz szeregu innych państw – dodał.

– Chciałbym, byśmy na to patrzyli nie tylko jako na biznes, ale jako na bardzo poważną i niebezpieczną politykę. Trudno więc, żeby kraje znajdujące się w bezpośrednim zagrożeniu nie protestowały – uznał prezydent Duda.

Na koniec swojego wystąpienia Andrzej Duda podziękował za możliwość wzięcia udziału w szczycie V4 i zwracając się do prezydentów Słowacji, Czech, Węgier i Chorwacji stwierdził: – Mam nadzieję, że będziemy kontynuować nasze spotkania, bo razem możemy więcej.

 

Źródło: telewizjarepublika.pl

Wczytuję ocenę...


"JAOK", KSENIA KODYMOWSKA - DZIAŁO SIĘ NA KONGRESIE KOBIET. WALCZĄ NAWET O KROWY, KONIE I ...
Wczytuję komentarze...
Najnowsze