Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Prezydent Duda konkretnie: integracja Europy Południowo-Wschodniej z Unią jest konieczna i bardzo potrzebna obu stronom

PR 12:51 9 maja 2019
Jakub Szymczuk/KPRP
– Integracja Europy Południowo-Wschodniej z Unią Europejską jest konieczna i bardzo potrzebna obu stronom – podkreślił w Tiranie Prezydent. Andrzej Duda uczestniczy, jako gość specjalny, w szczycie państw Europy Południowo-Wschodniej.

 

- Nie godzimy się na to, aby państwa tego regionu brały udział w biegu, w którym nie widać mety. Jasny cel oraz przewidywalny czas jego osiągnięcia jest kluczowy dla mobilizacji oraz gotowości do wykazania się wielkim wysiłkiem w każdym przedsięwzięciu. Natomiast społeczne zniechęcenie oraz ciągłe odwlekanie perspektywy członkostwa będą niekorzystnie wpływać na region - podkreślał prezydent w przemówieniu podczas dyskusji plenarnej na odbywającym się w stolicy Albanii szczycie tzw. inicjatywy Brdo-Brioni, zrzeszającej państwa Europy Południowo-Wschodniej.

Prezydent wskazał zarazem, że powstająca w takich wypadkach próżnia "jest pokusą do zagospodarowana jej przez inne, wrogie integracyjnym projektom podmioty".

Andrzej Duda wyraził również przekonanie, że "bez stabilnej i zintegrowanej Europy Południowo-Wschodniej nie będzie stabilnej Europy".

- Dlatego też Polska tak mocno włącza się we wszystkie działania prowadzące do osiągnięcia tego celu. Stąd moja obecność w Tiranie, stąd też nasze zaangażowanie w komplementarny format procesu berlińskiego - mówił prezydent.

Jak zaznaczył, w ramach tegorocznego przewodnictwa Polski w tym formacie w lipcu odbędzie się szczyt w Poznaniu.

- Podejmujemy te wysiłki, gdyż jestem głęboko przekonany, że Polska i region Europy Środkowej powinny odegrać kluczową rolę w procesach integracyjnych, zarówno ze strukturami Unii Europejskiej, jak i NATO - powiedział Duda.

- Uważam, że integracja Europy Południowo-Wschodniej z Unią Europejską jest konieczna i bardzo potrzebna dla obu stron. Wszystkie państwa tego regionu pod względem geograficznym, historycznym, kulturowym i gospodarczym należą do europejskiej rodziny - oświadczył Duda.

Przywołał w tym kontekście słowa św. Jana Pawła II o tym, że "historia Europy jest jakby wielką rzeką, do której wpadają rozliczne dopływy i strumienie, a różnorodność tworzących ją tradycji i kultur jest jej wielkim bogactwem".

 

Andrzej Duda odbędzie w Tiranie także rozmowy dwustronne z Prezydentem Albanii Ilirem Metą oraz Prezydent Chorwacji Kolindą Grabar-Kitarović.

Udział w spotkaniu głów państw tzw. inicjatywy Brdo- Brijuni, której celem jest zacieśnienie współpracy państw Bałkanów Zachodnich i wsparcie ich postępów na drodze do UE, wieńczy rozpoczęty na początku maja cykl aktywności Prezydenta związanych z Unią, zapoczątkowany ubiegłotygodniowymi obchodami 15-lecia polskiej akcesji do wspólnoty.

 

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

Polski wzrost gospodarczy na drugim miejscu w UE! ZOBACZ

UE stawia sprawę jasno. Propozycja May jest nie do zaakceptowania

 

Beata Szydło: zrobimy wszystko by UE lepiej się rozwijała

 

 

Źródło: prezydent.pl, IAR

Wczytuję ocenę...


Jan Paweł II - O Solidarności
Wczytuję komentarze...
Najnowsze