Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Prezydent Duda: Dziękuję, że w stulecie odzyskania niepodległości, możemy się potkać jako wspólnota ludzi mieszkających w Polsce

AS 20:50 9 grudnia 2018
Twitter @prezydentpl
W uroczystości uczestniczyła też małżonka prezydenta Agata Kornhauser-Duda i przedstawiciele polskiej społeczności żydowskiej. Trwające osiem dni święto upamiętnia powstanie Machabeuszów przeciwko dynastii Seleucydów w II wieku przed naszą erą. Zapalenie ósmej świecy kończy święto Chanuki.

Prezydent Andrzej Duda mówił podczas uroczystości, że Polacy i Żydzi mają za sobą ponad tysiąc lat wspólnej historii z momentami "pięknymi i trudnymi". Dodał, że wielu członków społeczności żydowskiej stało się ważnymi postaciami polskiej kultury i tradycji i "tego o czym mówimy, że jest polskie. Prezydent dodał, że kultura żydowska kształtowała polską tradycję i kulturę. Dodał, że widać to także w wyznawanej przez znaczną część Polaków wierze katolickiej, której ważnym elementem jest Stary Testament. 

Prezydent zwracał też uwagę, że wśród osób uhonorowanych przez niego pośmiertnie Orderami Orła Białego jest dwóch przedstawicieli społeczności żydowskiej - Janusz Korczak oraz Baruch Steinberg - Naczelny Rabin Wojska Polskiego - ofiara Zbrodni Katyńskiej. 

W tym roku święto Chanuka rozpoczęło się wieczorem 2 grudnia, a zakończy się 10 grudnia wraz z zachodem słońca. 

Źródło: IAR

Wczytuję ocenę...


W PUNKT - Ardanowski: Żywności w Polsce nie zabraknie! Rozpłochowski: Opozycja straszy śmiercią
Wczytuję komentarze...
W PUNKT - Ardanowski: Żywności w Polsce nie zabraknie! Rozpłochowski: Opozycja straszy śmiercią
Najnowsze