Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Prezydent Andrzej Duda na Litwie. Wizyta bogata w treść i symbole

JK 14:58 17 listopada 2020
Prezydent Andrzej Duda (2L), pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda (L), prezydent Litwy Gitanas Nauseda (2P) wraz z małżonką Dianą Nausediene (P) w Wilnie.PAP/Jakub Szymczuk
Prezydent RP Andrzej Duda z małżonką przybył na Litwę z dwudniową roboczą wizytą, podczas której przewidziane są jego spotkania z przedstawicielami władz litewskich, powołanie Rady Prezydenckiej obu krajów oraz zainaugurowanie Polsko-Litewskiego Forum Biznesowego.

Wizyta oficjalnie rozpoczęła się o godz. 14 czasu litewskiego (godz. 13 czasu polskiego) od spotkania prezydentów Polski i Litwy, Andrzeja Dudy i Gitanasa Nausedy.

Według szefa prezydenckiego gabinetu Krzysztofa Szczerskiego przywódcy mają rozmawiać przede wszystkim o bezpieczeństwie regionalnym, współpracy w ramach Inicjatywy Trójmorza i Unii Europejskiej oraz o sytuacji na Białorusi i o współpracy z Ukrainą.

- Będzie to wizyta bardzo bogata w treść i bardzo bogata w symbole. (…) To są bardzo ważne elementy, które pokazują trwałość relacji polsko-litewskich w wymiarze historycznym i współczesnym – podkreślił Szczerski.

Po spotkaniu dwustronnym w Urzędzie Prezydenta Litwy przewidziana jest ceremonia podpisania deklaracji o ustanowieniu polsko-litewskiej Rady Prezydenckiej. Doradca prezydenta Litwy do spraw polityki zagranicznej Asta Skaisgiryte podkreśla, że będzie to „ciało doradcze, które ma wzmocnić współpracę między krajami w sferze stosunków dwustronnych oraz na szczeblu UE i NATO”. W ramach Rady przewidziane są spotkania na zmianę w każdym z obu krajów. Raz do roku Radzie będą przewodniczyć osobiście prezydenci.

W Urzędzie Prezydenta Litwy przewidziana jest też konferencja prasowa, która ze względu na sytuację epidemiczną odbędzie się zdalnie.

Następnie prezydent Duda uda się do litewskiego Sejmu, gdzie spotka się z nowo wybraną, w wyniku październikowych wyborów parlamentarnych, przewodniczącą izby Viktoriją Czmilyte-Nielsen, a przed godz. 17 czasu lokalnego (godz. 16 w Polsce) prezydent wystąpi podczas sesji plenarnej. Szczerski wskazuje, że wystąpienie „będzie nawiązywało do 500-lecia urodzin Zygmunta Augusta – ostatniego króla Polski i wielkiego księcia Litwy z dynastii Jagiellonów”.

O godz. 17.30 przewidziane jest też spotkanie prezydenta Polski z ustępującym premierem Litwy Sauliusem Skvernelisem.

Drugi dzień wizyty rozpocznie się od spotkania Dudy z kandydatką na nowego szefa rządu, Ingridą Szimonyte. W środę prezydent złoży również wieńce pod pomnikiem upamiętniającym ofiary walki o niepodległość Republiki Litewskiej na Cmentarzu Antokolskim oraz na Cmentarzu Rossa przy Mauzoleum Matki i Serca Syna, gdzie spoczywa serce marszałka Józefa Piłsudskiego i jego matka. Wieniec zostanie też złożony w centralnej kaplicy na Rossie, gdzie przed rokiem zostali pochowani ekshumowani powstańcy styczniowi.

Duda i Nauseda w środę zainaugurują litewsko-polskie forum biznesowe, które będzie się odbywało online.

Wizytę prezydenta Polski na Litwie zakończy spotkanie Dudy z posłami Akcji Wyborczej Polaków na Litwie – Związku Chrześcijańskich Rodzin.

To druga wizyta prezydenta Polski na Litwie od wyboru Nausedy na urząd w maju ubiegłego roku; pierwsza odbyła się przed rokiem. 22 listopada 2019 r. Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą wziął udział w uroczystości pochówku ekshumowanych 20 uczestników powstania styczniowego, w tym dwóch jego przywódców – Zygmunta Sierakowskiego i Konstantego Kalinowskiego.

Źródło: PAP, facebook/Kancelara Prezydenta

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze