Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Prezydencki projekt ustawy ws. frankowiczów w Sejmie do końca czerwca

zm 15:07 5 czerwca 2016
FLICKR/PINEAPPLE XVI/CC BY 2.0
Eksperci w Kancelarii Prezydenta kończą pracę i w najbliższych dnia dokonana zostanie prezentacja projektu – poinformował dzisiaj w programie "Kawa na ławę" dyrektor biura prasowego Kancelarii Prezydenta Marek Magierowski.

Magierowski potwierdził, że eksperci projekt powstający w Kancelarii Prezydenta jest już prawie gotowy.

W poniedziałek zakończone mają zostać prace zespołu eksperckiego, prezentacja projektu ma nastąpić we wtorek. Środa i czwartek ma być czasem na debatę pod auspicjami Kancelarii Prezydenta, kiedy będą zgłaszane uwagi.

Planowo, po wysłuchaniu uwag i dopracowaniu projektu, zostanie on niezwłocznie skierowany do Sejmu. – Mam nadzieję, że do końca czerwca – mówił w TVN24 Magierowski.

Założenia do projektu zostały w styczniu przedstawione i wysłane do Komisji Nadzoru Finansowego. 

KNF o prezydenckim projekcie ustawy

6,9 mld złotych – tyle mogą zapłacić banki w związku z restrukturyzacją kredytów zaciągniętych we frankach. Takie wyliczenia opublikowała w marcu Komisja Nadzoru Finansowego, w opinii dotyczącej prezydenckiego projektu ustawy. W przypadku wzrostu wartości złotówki koszty te mają wynieść nawet 103,4 mld złotych.

KNF ocenił poziom obciążenia banków na bardzo wysoki w obu wariantach. "Skutki finansowe projektowanej ustawy mogą w efekcie nie tylko zachwiać stabilnością poszczególnych banków, ale również prowadzić do utraty zaufania do systemu bankowego, a w skrajnym scenariuszu spowodować kryzys finansowy" – czytamy w raporcie.

Komisja zwraca też uwagę na dalsze skutki - obciążenie budżetu państwa oraz klientów banków. KNF wzięła pod uwagę dwa warianty. Pierwszy z nich ("Wariant A") zakłada, że wartość złotówki oraz stopy oprocentowani kredytów będą takie jak w dniu 31.12.2015 r. Drugi ("Wariant B") zakłada, że wartość kursu wymiany polskiej waluty o 25 proc. wyższą od tej z ostatniego dnia ubiegłego roku. Stawka oprocentowania zostaje bez zmian.

Źródło: TVN24, telewizjarepublika.pl

Wczytuję ocenę...


Andrzej Duda zmienia Konstytucję -zakaz adopcji dzieci przez pary jednopłciowe
Wczytuję komentarze...
Najnowsze