Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Prezes Szarek: polski gen wolności mocno w nas tkwi, mimo że są tacy, którzy chcą nim manipulować

AS 15:30 15 maja 2019
Twitter @AkademiaSzWoj
Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek wygłosił w Akademii Sztuki Wojennej wykład inaugurujący wystawę "Polski gen wolności. 150 lat walk o niepodległość". Jarosław Szarek powiedział, że Polska przetrwała dzięki polskiej kulturze i literaturze.

Wystawa pokazuje najważniejsze momenty walk o polską państwowość, od konfederacji barskiej do 11 listopada 1918 roku. 

Jarosław Szarek zaznaczył, że wystawa ma szczególne znaczenie dla uczniów Akademii Sztuki Wojennej, gdzie - jak podkreślił - "kształtuje się elita Wojska Polskiego, o którym w XIX wieku pokolenia mogły tylko marzyć". - Pokazujemy też te inne drogi do niepodległości, oświatę i kulturę, w których wyrażała się wtedy Polska - wyjaśniał Jarosław Szarek. 

"Polski gen wolności mocno w nas tkwi"

Prezes IPN mówił, że dzieje ojczyzny uczą nas, że pamięć i tożsamość są dla Polaków wielką siłą. Dodał, że "polski gen wolności mocno w nas tkwi, mimo że są tacy, którzy chcą nim manipulować". 

Jarosław Szarek podkreślił między innymi ważną rolę Kościoła w czasach niewoli. Przypomniał, że wielu kapłanów zapłaciło wysoką cenę za to, że stawali po stronie walczącego narodu. 

Rektor Akademii Sztuki Wojennej generał brygady Ryszard Parafianowicz podkreślił, że wystawa łączy przeszłość z teraźniejszością. Przypomniał, że Bałtycka Akademia Obrony i Akademia Sztuki Wojennej w Warszawie w maju prowadzą wspólnie pierwsze ćwiczenia pod kryptonimem Joint Resolve-19.

Wystawa została przygotowana przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie. Na planszach znajdują się między innymi biogramy postaci, które swoim życiem, walką i pracą przyczyniły się do odzyskania przez Polskę niepodległości. 

Źródło: IAR

Wczytuję ocenę...


W PUNKT - Ardanowski: Żywności w Polsce nie zabraknie! Rozpłochowski: Opozycja straszy śmiercią
Wczytuję komentarze...
Najnowsze