Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Prezes IPN-u na Zjeździe Klubów GP: Państwo zorganizowali potężną lekcję historii dla naszych rodaków. Bez upamiętnienia przeszłości nie będzie lepszej przyszłości

am 18:18 16 czerwca 2018
Telewizja Republika
Wciąż trwa XIII Zjazd Klubów "Gazety Polskiej". Dziś gościem panelu był prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek. Podczas swojego wystąpienia podkreślił rolę, jaką przez lata odgrywają członkowie tego środowiska w wypełnianiu ustawowej misji IPN-u. – Jesteście archipelagiem ludzi wolnych – mówił.

– Główną misją było to, że PRL, który był zbudowany na komunistycznym aparacie bezpieczeństwa, nie może mieć żadnych tajemnic w niepodległej Polsce. Że to wszystko, co było fundamentem komunistycznej Polski musi być ujawnione. I że na tym fundamencie nie można budować niepodległego państwa – tłumaczył prezes.

– Państwo zorganizowali potężną lekcję historii dla naszych rodaków – wskazywał obszary aktywności środowisk "Gazety Polskiej". – To jest rola państwa i IPN, w tym szczególnym roku 100-lecia niepodległości Polski, by wydobywać z niepamięci osoby zasłużone dla historii państwa, dla lokalnych środowisk, które niepodległą Polskę odzyskiwały i o nią walczyły. A później przez lata PRL, a także przez III Rzeczpospolitą zostały zepchnięte na margines. Przywracanie pamięci o tych osobach jest zdaniem IPN – mówił o zasłużonych patronach dla niepodległej Polski i lokalnych ojczyzn.

Podkreślił, że odzyskana niepodległość w 1918 roku byłaby niemożliwa gdyby nie pamięć. Wskazał na tragiczne momenty naszej historii, które "nas zmieniły".

– Nie możemy obchodzić rocznicy 100-lecia niepodległości Polski maszerując ulicami, którym patronują komunistyczni aparatczycy – wskazał na wysiłek IPN-u, który dąży do dekomunizacji przestrzeni publicznej.

– Jak to jest, że mieszkańcy Poznania w 1932 r. wybudowali wielki pomnik wdzięczności – Pomnik Najświętszego Serca Pana Jezusa. Władze niemieckie w 1939 roku natychmiast ten pomnik zniszczyły i dziś, gdy obchodzimy tę rocznicę nie stać nas na to, żeby ten pomnik odbudować. To co po nas zostanie, co zostawimy kolejny pokoleniom? Jeżeli nie jesteśmy w stanie zmobilizować się, żeby ten pomnik stanął, bo władze Poznania mają inne zdanie. Ale to chyba zdanie narodu jest ważniejsze – kontynuował.

– Dziś zaczyna się gloryfikować filozofów tworzących podstawy, na których była oparta ideologia komunistyczna. To zaczyna być modne. Jesteśmy więc w czasie próby. Bez upamiętnienia przeszłości nie będzie lepszej przyszłości – ostrzegał Szarek.

XIII Zjazd Klubów Gazety Polskiej w Spale trwa od piątku i zakończy się w niedzielę. Bierze w nim udział kilkaset osób z Polski i zagranicy. W piątek honorowym gościem był premier Mateusz Morawiecki, a w sobotę wicepremier Beata Szydło i Antoni Macierewicz. 

 

Źródło: niezalezna.pl

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze