Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Prezes IPN o nagrodzie "Kustosza Pamięci Narodowej: W tym roku udało się uhonorować osoby wyjątkowe dla naszej historii

am 16:13 28 maja 2019
Telewizja Republika
– To osoby, których działalność zbiega się z misją Instytutu Pamięci Narodowej. W tym roku udało się uhonorować osoby znane i wyjątkowe dla naszej historii – mówił prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek. Rozmowę poprowadził red. Adrian Stankowski.

Podczas uroczystej gali na Zamku Królewskim w Warszawie statuetki "Kustosz Pamięci Narodowej" z rąk prezesa IPN Jarosława Szarka odebrali: córka uhonorowanego pośmiertnie śp. Ryszarda Kaczorowskiego – Jadwiga Kaczorowska, Wanda Półtawska, Janusz Horoszkiewicz, Marek Strok oraz prezes Janusz Balicki w imieniu Polskiego Towarzystwa Opieki nad Grobami Wojskowymi we Lwowie.

Nagroda Kustosz Pamięci Narodowej została ustanowiona w lipcu 2002 roku przez Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej prof. Leona Kieresa. Jest ona przyznawana za szczególnie aktywny udział w upamiętnianiu historii Narodu Polskiego w latach 1939–1989, a także za działalność publiczną zbieżną z ustawowymi celami Instytutu Pamięci Narodowej. Kandydatów do Nagrody mogą wysuwać instytucje, organizacje społeczne i naukowe oraz osoby fizyczne. Ma charakter honorowy, a jej laureaci otrzymują tytuł Kustosza Pamięci Narodowej.

– To osoby, których działalność zbiega się z misją Instytutu Pamięci Narodowej. W tym roku udało się uhonorować osoby bardzo znane i wyjątkowe dla naszej historii – wskazał dr Szarek.

Dziś odbyła się 18. edycja  "Kustosza". Uroczystość wręczenia laureatom nagród przez prezesa IPN Jarosława Szarka odbyła się dziś w południe na Zamku Królewskim w Warszawie.

Jednym z laureatów nagrody został Ryszard Kaczorowski. był ostatnim prezydentem II Rzeczypospolitej i symbolem trwania niepodległej Polski na emigracji. Kaczorowski był m.in. wychowawcą młodzieży, gdy służył w harcerstwie. W 1942 r. wstąpił do armii gen. Władysława Andersa; przeszedł szlak bojowy 2. Korpusu Polskiego; w 1947 r. osiadł w Londynie – mówił prezes IPN.

"W jego pracy Polska zawsze była na pierwszym miejscu. Podkreślał, że patriotyzm nie zależy od miejsca zamieszkania i nawet na emigracji nie da się zamienić polskiej duszy na inną" – przekazał Instytut Pamięci Narodowej.

Ryszard Kaczorowski był prezydentem Polski na uchodźstwie w latach 1989-1990; po wyborze Lecha Wałęsy na prezydenta przekazał na jego ręce insygnia władzy prezydenckiej II RP. Zginął 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154 pod Smoleńskiem.

Dr Wanda Półtawska wśród laureatów 18. edycji Nagrody "Kustosza Pamięci Narodowej"

– Pani Doktor jest rówieśnikiem naszego ostatniego stulecia. Wychowana w niepodległej Rzeczypospolitej. Podkreślała, że trzeba od siebie wymagać. Widzieliśmy w ostatnim czasie niekorzystną twarz polskiego nauczycielstwa. Ona mówiła, że trzeba wymagać przede wszystkim od siebie. Przysięgała oddać życie za niepodległą Polskę. Nie było państwa, ale była polska kultura – mówił dr Szarek.

 

WIĘCEJ INFORMACJI TUTAJ

 

Źródło: Telewizja Republika

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze