Prezentacja i dyskusja w Sejmie. Posłowie zajmują się trzema projektami ws. TK

ap, mg 09-06-2016, 08:38
Artykuł
FOT. KRZYSZTOF BIAŁOSKÓRSKI

Rozpoczęły się obrady Sejmu, podczas których posłowie zajmą się trzema projektami ustaw dotyczącymi Trybunału Konstytucyjnego. Za takim rozwiązaniem opowiedziały się wczoraj kluby PiS, Kukiz'15 i PSL.

W Sejmie znajduje się obecnie pięć projektów dotyczących Trybunału Konstytucyjnego. Jeden, zakładający zmiany konstytucyjne, a złożony przez Kukuz'15 został w grudniu skierowany do komisji ustawodawczej. Swoją propozycję złożyła także .Nowoczesna, jednak wycofała wczoraj projekt o wprowadzenie jej do porządku obrad.

Posłowie zajmują się więc dziś tylko nad trzema propozycjami: projektem Prawa i Sprawiedliwości, inicjatywą obywatelską Komitetu Obrony Demokracji oraz projektem Polskiego Stronnictwa Ludowego.

W myśl propozycji PiS, zarówno liczebność TK, jak i kadencja sędziów pozostałyby niezmienne. Zmianie uległby natomiast sposób orzekania, który podzielono na trzy rodzaje: w pełnym składzie, składzie siedmiu sędziów i w składzie trzech sędziów.

Trzy projekty 

Zgodnie z projektem, TK orzeka w pełnym składzie (co najmniej 11 sędziów - red.) w sprawach dotyczących sporów kompetencyjnych pomiędzy centralnymi konstytucyjnymi organami państwa; o stwierdzenie przeszkody w sprawowaniu urzędu przez Prezydenta Rzeczypospolitej oraz powierzeniu  Marszałkowi  Sejmu  tymczasowego  wykonywania  obowiązków  Prezydenta Rzeczypospolitej; o zgodności z Konstytucją celów lub działalności partii politycznych; z  wniosku  Prezydenta  Rzeczypospolitej o stwierdzenie zgodności ustawy z Konstytucją przed jej podpisaniem lub umowy międzynarodowej z Konstytucją przed jej ratyfikacją; w sprawie zgodności z Konstytucją ustawy o Trybunale Konstytucyjnym; o  szczególnej  zawiłości. ZOBACZ PROJEKT

Inicjatywa obywatelska KOD ws. Trybunału Konstytucyjnego zakłada m.in. wybór sędziów Trybunału Konstytucyjnego większością 2/3 głosów przy obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów, a także: zwiększenie kręgu podmiotów, które mogą zgłaszać kandydatów, m.in. o prezydenta Rzeczypospolitej czy Krajową Radę Sądownictwa oraz zaprzysiężenie nowych sędziów przed marszałkiem na tym samym posiedzeniu Sejmu, na którym został wybrany, a nie, tak jak do tej pory przed prezydentem. CZYTAJ WIĘCEJ

Również propozycja Polskiego Stronnictwa Ludowego zakłada wybór sędziów większością 2/3 głosów. Partia ta jako jedyna  reguluje w swoim projekcie status sędziów wybranych w październiku i grudniu ubiegłego roku. "W stan spoczynku przechodzą sędziowie Trybunału wybrani przez Sejm w dniu 8 października 2015 r., w stosunku do których Trybunał orzekł o ważności wyboru, oraz sędziowie Trybunału wybrani przez Sejm w dniu 2 grudnia 2015 r." – czytamy w projekcie PSL.

 

 

Źródło: telewizjarepublika.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy