Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Premier wziął udział w upamiętnieniu powstańców wielkopolskich. "To powstanie zbudowało Rzeczpospolitą"

am 15:32 27 grudnia 2018
fot. Krystian Maj/KPRM
Szef rządu wziął udział w uroczystościach 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Premier złożył wiązankę na mogile gen. Stanisława Taczaka i wziął udział w uroczystości odsłonięcia Tablicy Wdzięczności w 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości i 100. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

Powstanie Wielkopolskie to jedno z czterech polskich powstań zakończonych zwycięstwem. Walki powstańcze rozpoczęły się 27 grudnia 1918 r. Do 15 stycznia 1919 r. oddziałom polskim udało się  wyzwolić prawie całą Wielkopolskę. W wyniku Powstania Wielkopolskiego poległo prawie 2,5 tys. osób, a 6 tys. zostało rannych.

W swoim wystąpieniu premier podkreślił znaczenie powstania dla przeszłości i przyszłości Polski.

Premier Mateusz Morawiecki podziękował Wielkopolanom, że wywalczyli dla nas Polskę. Składam hołd wszystkim powstańcom i spadkobiercom tej idei – mówił premier.

Ten ogólnonarodowy wymiar jest niezwykle ważny, bo bez tego powstania nie byłoby zwycięstwa roku 1920. To ziarno niepodległości i walki o nowoczesną Rzeczpospolitą wtedy rzucone w ziemię, dało znakomity plon drugiej Rzeczpospolitej – powiedział szef rządu. I dodał, że jako spadkobiercy tamtego wydarzenia możemy budować dziś silną Rzeczpospolitą, której nie byłoby bez wielkich wysiłków naszych przodków.

Premier Mateusz Morawiecki wręczył także medale upamiętniające 100-lecia Odzyskania Niepodległości zasłużonym dla regionu oraz uczestniczył w prezentacji znaczka okolicznościowego i kartki pocztowej wydanej przez Pocztę Polską z okazji 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

 


Źródło: premier.gov.pl, twitter.com

Wczytuję ocenę...


W PUNKT - Ardanowski: Żywności w Polsce nie zabraknie! Rozpłochowski: Opozycja straszy śmiercią
Wczytuję komentarze...
Najnowsze