Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Premier: Wprowadzamy kontrole graniczne – musimy być o krok przed koronawirusem

AS 19:25 13 marca 2020
Twitter
Od niedzieli 15 marca zamykamy na 10 dni granice naszego kraju dla cudzoziemców. Wszyscy polscy obywatele znajdujący się teraz poza granicami – mogą wracać do Polski. Będą także poddani obowiązkowej 14-dniowej kwarantannie domowej. Zawieszamy międzynarodowe pasażerskie połączenia lotnicze i kolejowe, ale transport cargo działa. Towary będą wyjeżdżały i wjeżdżały do Polski bez zakłóceń - poinformował premier Mateusz Morawiecki podczas piątkowej konferencji prasowej.

– Szef WHO ogłosił stan pandemii lokalnej. To pokazuje jak groźna jest sytuacja. Nasi bezpośredni sąsiedzi Niemcy mają już ponad 300 tys. przypadków zakażeń. Widać, że tam następuje wykładniczy wzrost liczby osób które zachorowały. Naszym podstawowym zadaniem jest zatrzymanie takiego tempa przyrostu, jak u naszych sąsiadów. Nasze służby w szczególności GIS i cała ta instytucja są gotowe do działania chciałem im za to podziękować ale w szczególności chciałem podziękować wszystkich pracowników służby zdrowa którzy nie szczędzą sił i robią wszystkich we właściwy sposób opiekować się Polakami. W obliczu światowej epidemii najważniejsze słowa to bezpieczeństwo i odpowiedzialność. Jesteśmy gotowi podjąć wszystkie możliwe kroki by bezpieczeństwo Polaków było utrzymane. Do tego potrzebna jest odpowiedzialność., dlatego zdecydowaliśmy się na wprowadzenie stanu zagrożenia epidemicznego. Będziemy wprowadzali pełną kontrolę na polskich granicach Polscy obywatele po przekroczeniu granicy zostaną skierowani na kwarantannę - podkreślił Mateusz Morawiecki. 

– Zdecydowaliśmy się na wprowadzenie stanu zagrożenia epidemicznego, co pozwala nakładać niezbędne ograniczenia dla przeciwdziałaniu rozprzestrzeniania się koronawirusa - powiedział premier podczas konferencji.

– Będziemy wprowadzali pełne kontrole na wszystkich polskich granicach, można powiedzieć o tymczasowym przywróceniu granic - dodał. 

– Większość przypadków, które następnie są rozsadnikami epidemii koronawirusa w Polsce, to przypadki można powiedzieć w ścisłym tego słowa znaczeniu zaimportowane - wyjaśnił. 

– Wstrzymane zostaną międzynarodowe połączenia lotnicze pasażerskie, ale także połączenia kolejowe, one zostaną wstrzymane od niedzieli, od godziny 0.00 w niedzielę, czyli w nocy z soboty na niedzielę - mówił szef rządu. 

– Od soboty ograniczamy działalność galerii handlowych - oświadczył.

CZYTAJ <<< Mateusz Morawiecki po raz kolejny pokazał, jak doskonale zarządzać państwem, zwłaszcza w momentach kryzysowych! >>>

– Wszystkie sklepy pozostają otwarte, banki, punkty usługowe, bankomaty. Nie zabraknie środków, nie zabraknie gotówki. Jestem po rozmowach z odpowiednimi władzami, w tym przypadku Banku Centralnego i Komisji Nadzoru Finansowego i Ministerstwa Finansów - wyjaśnił Mateusz Morawiecki. 

– Tymczasowy zakaz wjazdu do Polski dotyczy cudzoziemców - dodał premier. - Ruch samochodowy dla Polaków powracających do kraju z zagranicy zostanie utrzymany  - zaznaczył.

– Po to, żeby do minimum absolutnego ograniczyć możliwość pojawienia się osoby chorej na koronawirusa Covid-19 w Polsce, a jeżeli taka osoba się pojawi, żeby ona była jak najszybciej zidentyfikowana i poddana odpowiednim procedurom medyczny - kontynuował premier.

– Zgromadzenia do 50 osób mogą się odbywać, powyżej tej liczby nie, dotyczy to wszystkich miejsc, w których ludzie mogliby się gromadzić - podkreślił szef rządu.

– Zawieszamy działalności wszystkich restauracji, pubów, klubów, barów i kasyn - poinformował.

– Wszystkie restauracje, kawiarnie i inne takie punkty usługowe, które funkcjonują i które mają taką możliwość, mogą świadczyć dalej usługi na wynos, na tzw. dowóz - wyjaśnił. 

– Mamy w Polsce wystarczająca ilość środków ochrony, mamy ponad 10 tysięcy respiratorów – zaznaczył Mateusz Morawiecki. 

– Wszystkich, a szczególnie dzieci i młodzież, proszę o spędzanie czasu w domu; musimy starać się izolować, to skuteczna metoda walki z wirusem; do pracowników apeluję o zachowywanie w miejscu pracy ścisłych zasad higieny – zaapelował premier. 

 

 

 

  

 

Źródło: Telewizja Republika // Twitter

Wczytuję ocenę...
TAGI:


W PUNKT - Ardanowski: Żywności w Polsce nie zabraknie! Rozpłochowski: Opozycja straszy śmiercią
Wczytuję komentarze...
Najnowsze