Premier przed unijnym szczytem: jako Europa Środkowo-Wschodnia jesteśmy bardzo silną grupą. Możemy się zjednoczyć i mówić jednym głosem

Artykuł
twitter.com/PremierRP

- Polska stawia na sprawne funkcjonowanie jednolitego unijnego rynku i jest przeciwko protekcjonizmowi - mówił w Sybinie przed rozpoczęciem unijnego szczytu premier Mateusz Morawiecki. Szczyt jest także pierwszą okazja do dyskusji o obsadzie najwyższych stanowisk we Wspólnocie. W spotkaniu uczestniczą przywódcy 27 krajów, z wyjazdu do Sybina zrezygnowała premier Wielkiej Brytanii, która zamierza doprowadzić do szybkiego brexitu.

 

- Polska będzie bardzo mocno optować za tym, żeby wspólny rynek był umacniany, żeby eliminować te zakusy protekcjonizmu, które utrudniają naszym firmom transportowym, budowlanym konkurowanie na Zachodzie Europy, bo my poprzez to doganiamy kraje Europy Zachodniej, poprzez to nasi pracownicy zaczynają zarabiać na poziomie coraz bardziej przyzwoitym, a za kilka, kilkanaście lat naszym celem jest, żeby zarabiali tak jak w poszczególnych państwach Europy Zachodniej - powiedział szef rządu.

Premier Morawiecki wskazał także na konieczność ściślejszej kontroli granic zewnętrznych, poruszył także kwestię budżetu dla Europy Środkowo-Wschodniej, jeśli chodzi o politykę spójności i rolnictwo.

 

 

- W Unii Europejskiej jest niezwykle silna grupa krajów, która będzie dbała o to, aby przyszły budżet unijny był jak najlepszy dla Europy Środkowej - powiedział premier Mateusz Morawiecki przed nieformalnym szczytem UE w rumuńskim Sybinie.

Premier przypomniał także o wypracowanej w Warszawie deklaracji podpisanej przez 13 państw określającej priorytety. 

- One są bardzo konkretne. Pokazujemy, jak Polska potrafi budować sojusze, jak Polska potrafi zintegrować 13 państw, a więc niemal połowę wszystkich państw Unii Europejskiej, również wokół tak kluczowych spraw, jak przyszły budżet UE - zaznaczył.

Morawiecki dodał, że ten przyszły budżet unijny będzie obejmował "nowe zasady polityki spójności i wspólnej polityki rolnej".

- Na pewno te zasady będą bardzo dobre dla Polski, bo to, w jaki sposób rozmawiamy w ramach Grupy Wyszehradzkiej czy w ramach tych 13 państw, pokazuje, że jest to niezwykle silna grupa, które będzie dbała o to, żeby budżet był jak najlepszy dla Europy Środkowej - dodał szef rządu. 

 

Czytaj również: Prezydent Duda konkretnie: integracja Europy Południowo-Wschodniej z Unią jest konieczna i bardzo potrzebna obu stronom

 

 

Źródło: twitter.com/PremierRP, IAR

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy