Premier: Proszę Sejm, żeby w zgodzie przyjął Tarczę Antykryzysową; musimy działać błyskawicznie

Artykuł
/ Aleksiej Witwicki/Gazeta Polska

Proszę Sejm, żeby w zgodzie przyjął Tarczę Antykryzysową; musimy działać błyskawicznie, żeby instrumenty działały w najbliższych dniach - powiedział w piątek na posiedzeniu Sejmu premier Mateusz Morawiecki.

Premier, na początku obrad Sejmu poświęconym pakietowi antykryzysowemu, podkreślał, że dane, które spływają z Europy Zachodniej pokazują, że działania Polski są właściwe, często wyprzedzające. Podkreślił, że trzeba działać szybko. 

"Trochę tak jak przy wykryciu jakiejś groźnej bardzo choroby - jeden dzień zwłoki to ogromna różnica. Piątek a sobota - to może być ogromna różnica. Dlatego proszę dziś Wysoką Izbę, by wszyscy w zgodzie przyjęli ten pakiet, który przygotowaliśmy" - oświadczył szef rządu.

– Różne dane pokazują w jak dramatycznej sytuacji jest dzisiaj gospodarka na całym świecie. Uważamy, że trzeba maksymalnie spowalniać rozprzestrzenianie koronawirusa, ale mamy też świadomość negatywnych konsekwencji dla gospodarki. Dane z Europy pokazują, że nasze działania są właściwe, są często wyprzedzające. Nie mamy satysfakcji, dążymy do ograniczenia rozprzestrzeniania się wirusa - mówił premier.

– Apeluję do Sejmu o szybkie przyjęcie Tarczy – tu czas ma znaczenie jak w przypadku choroby, gdzie różnice może zrobić nawet jeden dzień. Nie trzeba być ekonomistą co oznaczają różne prognozy gospodarcze: -10% w Niemczech, -7% we Włoszech. Dziś poszarpane zostały łańcuchy dostaw. Ten kryzys jest inny od poprzednich, inny nawet od tego z 1929 roku. Spadek na giełdach przewyższa 30% - porównywalny tylko do spadków w największych kryzysów z ostatnich 150 lat - podkreślił.

– Pokazuje to, że trzeba się zjednoczyć w walce o ratowanie gospodarki. Rząd działa tak szybko jak to możliwe – 14 dni od pierwszego przypadku koronawirusa przedstawiliśmy założenia programu gospodarczego – Tarczy Antykryzysowej - zaznaczył.

– Działamy na stronę podażową i stronę popytową, staramy się zapobiegać bankructwom firm i zwolnieniom pracowników. To może powstrzymać drżenie gospodarki - dodał.

 

Źródło: PAP, media

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy