Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Premier podsumowuje! Czego udało się dokonać przez ostatnie cztery lata?

AS 20:17 8 października 2019
Telewizja Republika
– Ja mam głęboką wiarę w to, że będziemy na dobrej drodze do polskiego modelu państwa dobrobytu. To znaczy, będziemy nadrabiali dystans płacowy przede wszystkim, czyli wynagrodzenia Polaków będą coraz szybciej rosły w porównaniu do wynagrodzeń pracowników w zachodniej Europy, dzięki temu ta pułapka średniego dochodu będzie się domykać, będzie zasypywana - mówił premier Mateusz Morawiecki w programie Telewizji Republika "W punkt" z Kongresu 590.

– Jak pana zdaniem Polska zmieniła się w ciągu tych czterech lat? Czym różni się ta Polska z 2015 od 2019 roku? - zapytał Tomasz Sakiewicz.


– Mogę odpowiedzieć na to głosem jednego z dyplomatów zachodniej Europy, który zapytał mnie "jak wy to robicie, że jednocześnie macie stabilną sytuację finansową, w finansach publicznych, jeden z najwyższych wzrostów gospodarczych w Europy i tak szczodrą politykę społeczną, którą wdrożyliście". Nasze 500+ jest znane na całym świecie. Tłumaczę, że to nie chodzi tylko o sprawy społeczne, że to jest kwestia zaadresowania problemów demograficznych, ale tak na to patrzą. Panie redaktorze spróbujmy sobie wyobrazić, że jesteśmy cztery lata temu i ktoś, by nam powiedział, że jednocześnie wydajemy na cele społeczne, rozwojowe, drogi lokalne, PKS-y, około 80 miliardów złotych rocznie i w tym samym czasie mamy finansowej publiczne w okolicach 0-1% deficytu, czyli marginalne. Jednocześnie w tym samym czasie OECD mówi, że w roku 2019 i w roku 2020 będziemy mieli najszybszy wzrost gospodarczy wśród 36 krajów OECD. Czy pan by w to uwierzył? Myślę, że niewiele osób i bardzo niewielu ekonomistów w szczególności, by w to uwierzyło - stwierdził Mateusz Morawiecki.


– Jednak ten plan odpowiedzialnego rozwoju, odpowiedzialnego społecznie, zrównoważonego terytorialnie, odpowiedzialnego z punktu widzenia finansów publicznych, powiódł się. Po kilku latach mamy taki właśnie stan gospodarki. Bardzo silny wzrost gospodarczy, oczywiście w okolicznościach spowolnienia, które są już widoczne od dwunastu miesięcy. To dlatego nasi adwersarze polityczni zapomnieli wspomnieć o tym, że w Niemczech wzrost gospodarczy teraz szoruje po dnie, jest w okolicach 0. Być może będzie nawet recesja, z czego oczywiście się nie cieszymy, martwimy się tym, bo to jest nasz ważny partner gospodarczy. Niemniej jednak pokazujemy żywotność i sukces polskiej gospodarki, który przełożył się też na wyższe płace i lepsze życie polskiego społeczeństwa - mówił premier.


– Gdyby spojrzeć na państwo polskie, poprzednik, ważny minister w tamtym rządzie mówił, że mieliśmy państwo teoretyczne. Czy to państwo przestało być teoretyczne, a jeżeli przestało, to co się zmieniło? - dopytywał redaktor prowadzący.


– Państwo w wielu obszarach działa sprawniej, niż działało. Na pewno daleko nam jeszcze do ideału. Na pewno cyfrowe procesy, które zmieniają rzeczywistość, zmieniają życie obywatelom, ale również wdrażanie rozwiązań cyfrowych w służbie zdrowia, czyli coś, co przez 10 lat było niemożliwe. Panie redaktorze wdrożyliśmy to w 12 miesięcy. Dzisiaj mamy elektroniczne zwolnienia, elektroniczne recepty, elektroniczne skierowania. Jakoś tak się okazało, że mniej trochę chorujemy dzięki temu. Mamy wiele pozytywnych zjawisk w ramach ucyfrowienia polskiej gospodarki. To nie tylko to. To usprawnienia instytucji finansowych, które doprowadziły do tego, że mamy system finansów publicznych dużo bardziej szczelny niż do tej pory i to jest praźródło naszych sukcesów gospodarczych - podkreślił szef rządu.


– Powrót też państwa na prowincję. Komisariaty na prowincji i wiele instytucji... - wymieniał Sakiewicz.


– Nasi poprzedni zamykali posterunki policji. My odbudowujemy komisariaty. Zamykali placówki pocztowe, zwijali tory kolejowe. W naszym przypadku nastąpił powrót państwa i rozwój dużo bardziej zrównoważony niż to było wcześniej - zauważył polityk.


– Jeżeli chodzi o bezpieczeństwo narodowe, na ile się zmieniła sytuacja Polski. W 2015 z armią było bardzo różnie, jak wiemy i też ta osłona ze strony sojuszników była gwarantowana prawnie, ale czy dzisiaj Polska jest bezpieczniejsza, czy dzisiaj mniej musimy się bać agresji ze strony tych, którzy mogą nam zagrozić? - zapytał redaktor.


– Odpowiedź na to pytanie musi się składać z dwóch części. Pierwsza zależy od zewnętrznego otoczenia, które z kolei nie zależy od nas. A więc wzrost napięć w związku z Iranem, w związku z Syrią, bardziej agresywna polityka rosyjska. Są czynnikami niezależnymi od nas i na nie nie mieliśmy wpływu i z tego punktu widzenia patrząc, otoczenie nasze jest bardziej niebezpieczne. Jest jednak ten drugi czynnik, wzmocnienie sojuszu, Polska w NATO, Polska jako część Paktu Północnoatlantyckiego. 5 tysięcy amerykańskich żołnierzy NATO na polskiej ziemi. Przypomnę, że kilka lat temu, było to kilkuset żołnierzy amerykańskich, a więc dziesięciokrotnie większa obecność amerykańskich i natowskich wojsk. Budowa tutaj coraz większej liczby instalacji NATO-wskich, które będą stanowiły architekturę obronną całego Sojuszu Północnoatlantyckiego na wschodniej flance NATO. To wszystko w jednoznaczny sposób potwierdza, iż jesteśmy dzisiaj bezpieczniejsi, niż byliśmy parę lat temu. Dzięki zbudowaniu silnego sojuszu ze Stanami Zjednoczonymi, ale dzięki również dbałości o NATO. My rozmawiając z partnerami z zachodniej Europy, również z Wielką Brytanią, która wkrótce niestety wyjdzie z Unii Europejskiej, podkreślamy jak ważny jest sojusz NATO - stwierdził premier.


– Trochę pofantazjujmy. Załóżmy, że spotykamy się tutaj za cztery lata, PiS wygrał wybory. Jak za kolejne cztery lata Polska może wyglądać? - dopytywał Tomasz Sakiewicz.


– Ja mam głęboką wiarę w to, że będziemy na dobrej drodze do polskiego modelu państwa dobrobytu. To znaczy, będziemy nadrabiali dystans płacowy przede wszystkim, czyli wynagrodzenia Polaków będą coraz szybciej rosły w porównaniu do wynagrodzeń pracowników w zachodniej Europy, dzięki temu ta pułapka średniego dochodu będzie się domykać, będzie zasypywana. Polacy będą coraz bardziej produkować innowacyjne produkty. Wyższe marże, że będziemy konkurencyjni coraz mocniej, jak pokazaliśmy zresztą w ostatnich trzech latach, bo eksport polskich produktów i usług w latach 2016, 2017, 2018 rósł dwa razy szybciej niż eksport całego świata. To świadczy o tym, że plan odpowiedzialnego rozwoju działa coraz lepiej - powiedział Mateusz Morawiecki.


Źródło: Telewizja Republika

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze