Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Premier: Pilecki długo czekał na godne upamiętnienie swojego heroizmu

M.N. 20:52 16 września 2019
Wikimedia Commons
Witold Pilecki to bohater, który długo czekał na godne upamiętnienie swojego heroizmu, bezprecedensowego we współczesnej historii - napisał premier Mateusz Morawiecki w liście do uczestników berlińskiego wernisażu wystawy o rotmistrzu.

Instytut Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego otworzył w poniedziałek w Berlinie swój pierwszy zagraniczny oddział. Jego inauguracji towarzyszy m.in. wernisaż wystawy "Ochotnik. Witold Pilecki i jego misja w Auschwitz", przygotowanej na podstawie najnowszych badań międzynarodowych ekspertów.

"Witold Pilecki jako patron Instytut jest synonimem odwagi i patriotyzmu, postaw, które wiążą się z najwyższym poświęceniem i powinny być potraktowane z najwyższym uznaniem" - napisał premier Morawiecki, w liście odczytanym przez ambasadora RP w Berlinie Andrzeja Przyłębskiego.

Zaznaczył, że "to bohater, który jednak długo czekał na godne upamiętnieni swojego heroizmu, bezprecedensowego we współczesnej historii". "W jego osobie i dokonaniach zawarta jest bowiem uniwersalna prawda o dwóch totalitaryzmach - niemieckim i sowieckim, które odcisnęły swoje piętno na losach Polski i wielu innych krajów" - zwrócił uwagę szef polskiego rządu.

 

Premier napisał, że cieszy się, iż "Instytut Pileckiego powstał tu, w Berlinie, stolicy Niemiec, kraju, z którym łączy nas dzisiaj przyjaźń i z którym wspólnie możemy budować przyszłość naszych społeczeństw, nie unikając rozmów o przeszłości i prawdzie o naszych wspólnych doświadczeniach".

 

Źródło: IAR, media

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze