Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Premier: Nie zgadzamy się na dystrybucję migrantów według jakiegoś klucza brukselskiego

AS 19:19 12 września 2019
premier.gov.pl
Premier Mateusz Morawiecki wziął udział w spotkaniu szefów rządów Grupy V4 oraz polityków z państw Bałkanów Zachodnich. W ramach szczytu zostały omówione kwestie unijne m.in. brexit, wieloletni budżet UE na lata 2021-27 oraz polityka klimatyczna. Przyjęta została również wspólna deklaracja premierów państw wyszehradzkich dot. współpracy z regionem Bałkanów Zachodnich.

Szef polskiego rządu podkreślił, że w sprawie struktury wieloletnich ram finansowych wszystkie kraje Grupy Wyszehradzkiej są zgodne. Jak zaznaczył dzięki temu sukces wspólnych działań jest wyraźnie dostrzegany w Europie.

 

Ponadto podczas dzisiejszego spotkania dyskutowano na temat relacji między UE a regionem Bałkanów Zachodnich. Liderzy omówili bieżące problemy i wyzwania międzynarodowe, w tym politykę klimatyczną i powiązane z nią wyzwania w sektorze energii. Rozmawiano także o współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa, m.in. w kontekście zapobiegania nielegalnej migracji oraz zwalczania przestępczości zorganizowanej.

Premier odniósł się do konieczności integracji UE z państwami Bałkanów Zachodnich. Jak zaznaczył to bardzo ważne dla zapewnienia bezpieczeństwa całego kontynentu oraz szansa dla państw Europy Środkowej na rozwój infrastruktury drogowej, kolejowej, energetycznej.

W spotkaniu uczestniczyli premierzy państw V4 oraz Albanii, Macedonii Północnej, Serbii, Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry oraz przedstawiciel Kosowa.

– Wszystkie kraje wyszehradzkie mówią absolutnie jednym głosem, jeśli chodzi o strukturę wieloletnich ram finansowych - mówił premier Mateusz Morawiecki 

– Nie chcemy zmniejszać bezpieczeństwa żywnościowego Europy tylko je zwiększać, dlatego polityka rolna musi mieć odpowiednie finansowanie i zapewnimy wspólnie, pracując ramię w ramię, że takie finansowanie będzie" – podkreślił. Morawiecki akcentował też kwestię funduszy strukturalnych. Jak mówił, budowa dróg, połączeń energetycznych, kolejowych czy internetowych jest "niezwykle ważna dla rozwoju całego kontynentu". "Ten proces budżetowy negocjowania wieloletnich ram finansowych, który dopiero się rozpoczyna, na pewno będzie bardzo mocno zależny od tego, w jaki sposób V4, i szerzej, przyjaciele polityki spójności, będą prezentowali nasze stanowiska – stwierdził Morawiecki.

– Nie zgadzamy się na dystrybucję migrantów według jakiegoś klucza brukselskiego, dlatego również staramy się doprowadzać poprzez nasze rozmowy z partnerami do poprawy sytuacji na Bliskim Wschodzie i wszystkie nasze państwa aktywnie uczestniczą w tym procesie - dodał. 

– Znane są również teksty, esemesy, maile grup terrorystycznych, z których wynika, że pieniądze na finansowanie ich działalności pochodzą z luk w procesie płacenia podatku VAT, czyli są to karuzele VAT-owskie. To dlatego w Polsce tak ostro zabraliśmy się za walkę z mafiami VAT-owskimi, również (po to), żeby poprawić sytuację budżetową, ale przy okazji warto podkreślić, że ktoś tych terrorystów finansuje - podkreślił premier. 

Źródło: premier.gov.pl

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze