Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Premier Morawiecki w rozmowie z blogerem NEXTA: Dziękuję Białorusinom, za dążenia do prawdy i wolności

JJ 19:29 21 sierpnia 2020
Premier Mateusz Morawiecki rozmawiał z białoruskim blogerem NEXTAFacebook/Mateusz Morawiecki
Premier Mateusz Morawiecki rozmawiał z białoruskim blogerem NEXTA o protestach w Mińsku i innych białoruskich miastach. Zdaniem szefa polskiego rządu, jest to „przełomowy moment” w życiu Białorusinów.

Premier zwrócił się na początku rozmowy do NEXTY (właśc. Sciapan Puciła – red.), dziękując niezależnym blogerom za ich działania w związku z obecną sytuacją na Białorusi.

– Dzięki wam dociera prawda do narodu białoruskiego, a Białorusinom chciałem życzyć i podziękować za ich dążenia do prawdy, wolności – wskazał Morawiecki.

Polityk ocenił, że jest to zdecydowanie moment przełomowy dla Białorusinów.

– Dzień po dniu, godzina po godzinie czasami dzieje się historia – podkreślił. Szef polskiego rządu mówił w tym kontekście o pięciopunktowym planie pomocy dla Białorusi przyjętym w zeszłym tygodniu w polskim Sejmie.

– Chcemy uruchomić szybko środki na pomoc dla osób represjonowanych, ale także na pomoc dla osób, które chcą przyjechać do Polski, budować przyjaźń polsko-białoruską, kontakty na przyszłość - mówił Mateusz Morawiecki.

– Wierzę, że zmiany, które się rozpoczęły, są już nie do zatrzymania. Będą jak kula śniegowa rosły. To pragnienie pełnej wolności, demokracji, bycia częścią rodziny wolnych narodów na pewno będzie ciągnęło do przodu naród białoruski do ostatecznego zwycięstwa – ocenił szef polskiego rządu. Dopytywany, czy tylko osoby represjonowane będą mogły zgłaszać się na studia w Polsce, zaznaczył, że nie tylko, ale Białorusini doświadczający prześladowań ze strony władz swojego kraju mogą liczyć na szczególną pomoc zarówno Polski, jak i Unii Europejskiej.

 

Morawiecki poinformował w tym kontekście, że w Polsce studiuje obecnie ponad 10 tys. Białorusinów, jednak rządowi zależy, aby ta liczba zwiększyła się. Jak wyjaśnił premier, Polska chciałaby w przyszłości jak najbliższej współpracy gospodarczej, naukowej, kulturalnej z Białorusią.

– Mamy piękną wspólną historię i bardzo szanujemy naród białoruski, wszystkie (jego) osiągnięcia. Chciałbym, żeby to w przyszłości była wymiana, żeby polscy studenci jechali do Mińska czy do innych miast białoruskich, żeby poznawali kulturę białoruską, żeby to było wzajemne – podkreślił polityk.

 

Bloger NEXTA rozpoczął temat zwołanego z inicjatywy Polski szczytu Unii Europejskiej, który odbył się w minioną środę. W ocenie blogera, decyzja szefowej Komisji Europejskiej o podziale środków „trochę obraża Białorusinów walczących teraz o swoją wolność”.

– Myślę, że jest to element, czy efekt, pewnego braku wyczucia, priorytetów dzisiaj dla społeczeństwa białoruskiego. (...) mogę zadeklarować, że pieniądze, które zarezerwowaliśmy w budżecie polskim na pomoc dla Białorusi, to odwrotne proporcje – odpowiedział Mateusz Morawiecki. Szef polskiego rządu przypomniał także o „największym w historii Polski” konwoju humanitarnym dla Białorusi w szczycie zachorowań na Covid-19 w tym kraju. Premier zapewnił również, że będzie starał się przekonać unijnych partnerów o przesunięciu dodatkowych środków na pomoc dla represjonowanych.

Puciła chciał wiedzieć również, dlaczego Polska udziela Białorusinom tak mocnego wsparcia. Polski premier zwrócił uwagę na „szczególną bliskość, więź” między tymi narodami: kulturową, językową, historyczną, a także geograficzną.

Polityk przypomniał także o rozpoczętych przed 40 laty strajkach i „Solidarności”.

– Powiedziałbym, że sytuacja w Polsce w latach 80. była bardziej beznadziejna, był wielki Związek Sowiecki i on nie wyglądał na państwo, które ma zamiar upaść i oddać podległe mu kraje. Ale jednak ta determinacja, walka w podziemiu, w konspiracji, w której też miałem zaszczyt brać udział, (...) dzień po dniu powodowała, że kruszały te mury i zrywane były kajdany tej ówczesnej niewoli komunistycznej – wspominał Morawiecki. Jak ocenił, obecna sytuacja Białorusinów również jest trudna, jednak „współczesny świat jest tak bardzo mocno nastawiony na wolne, suwerenne, niepodległe, ale też demokratyczne, praworządne państwa, że prędzej czy później - mam nadzieję, że prędzej - dojdzie do tego na Białorusi”.

– A wtedy i system gospodarczy będzie lepszy, i społeczeństwo będzie bardziej zasobne, bo będzie normalniej się rozwijało – wskazał polityk.

 

Na zakończenie premier podkreślił, że bardzo liczy na polsko-białoruską przyjaźń i chce, aby trwała „kolejne tysiąc lat”.

Nagranie wywiadu szef polskiego rządu zamieścił na Facebooku, życząc blogerom i youtuberom, aby zrobili dla swoich krajów i współobywateli tyle dobrego, co NEXTA dla Białorusi.

 – Wierzę, że determinacja dzielnych Białorusinów i nasza solidarność z Nimi, doprowadzą do ostatecznego zwycięstwa idei wolnościowych u naszych sąsiadów – napisał.

Źródło: PAP

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze