Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Premier Morawiecki: Unia lubelska to dziedzictwo wolności, demokracji, parlamentaryzmu

AS 16:40 30 czerwca 2019
premier.gov.pl
W tym roku przypada 450. rocznica powstania Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Powołał ją sejm walny aktem unii Wielkiego Księstwa Litewskiego i Królestwa Polskiego podpisanym 1 lipca 1569 r.

"Unia lubelska to dziedzictwo wolności, demokracji, parlamentaryzmu, poszanowania innych narodów wynikającego ze świadomości różnic i kulturowej odmienności; jako Polacy możemy być z tego dumni" - napisał premier Mateusz Morawiecki w liście do uczestników obchodów 450. rocznicy Unii lubelskiej.

"1 lipca 1569 roku na Sejmie Walnym w Lublinie dwa państwa Królestwo Polskie i Wielkie Księstwo Litewskie powołały aktem unii jedno, nierozdzielne i nieróżne ciało. Dzisiaj możemy powtórzyć za wybitnym znawcą dziejów nowożytnych prof. Władysławem Konopczyńskim, że był to akt wielkiej dziejowej doniosłości" - napisał premier.

Jak zaznaczył, "Unia lubelska to dziedzictwo wolności, demokracji, parlamentaryzmu, poszanowania innych narodów wynikającego ze świadomości różnic i kulturowej odmienności". "Jako Polacy możemy być z tego dumni" - podkreślił w liście szef rządu.

Jak zaznaczył Mateusz Morawiecki, "zawarcie unii w Lublinie ma szczególne znaczenie dla naszej ojczyzny i naszego kontynentu". Podkreślił, że "w dziejach Europy nie sposób znaleźć przykładu dwóch krajów, które zawarłyby równie trwały sojusz poprzez negocjacje i argumentacje".

"W momencie jego ustanawiania był to kompromis polityczny daleko wyprzedzający swą epokę, akt którego skutki znacząco wykroczyły poza znaczenie polityczne czy gospodarcze. To wspaniałe, dalekowzroczne i ambitne porozumienie przez wiele dekad kształtowało historię i tożsamość tej części naszego kontynentu" - napisał Mateusz Morawiecki w liście.

Zaznaczył, że "zastosowane w praktyce nowoczesne rozwiązania przyczyniły się do wzmocnienia postaw obywatelskich, republikańskich oraz demokratycznych na całym obszarze Rzeczpospolitej Obojga Narodów, a w kolejnych dekadach stały się one inspiracja do budowy nowego modelu cywilizacyjnego w Europie Środkowej".

"Świadomość naszej przeszłości jest fundamentem nie tylko budowania przyszłości Polski i dobrych relacji z naszymi sąsiadami, ale także kształtowania jedności całej Europy. Unia polsko-litewska była bowiem wzorem konsensusu bazującego na wzajemnym szacunku i równości wobec prawa; była przykładem twórczej współpracy przynoszącej korzyści wszystkim stronom" - podkreślił szef rządu.

Źródło: IAR // premier.gov.pl

Wczytuję ocenę...


W PUNKT - Ardanowski: Żywności w Polsce nie zabraknie! Rozpłochowski: Opozycja straszy śmiercią
Wczytuję komentarze...
Najnowsze