Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Premier Morawiecki poruszająco o Katyniu: To nie był zwykły werdykt śmierci

JJ 19:35 5 marca 2020
By Mueller / MSC - https://www.securityconference.de/mediathek/munich-security-conference-2018/image/mateusz-morawiecki/filter/image/, CC BY 3.0
Premier Mateusz Morawiecki zamieścił na swoim profilu na Facebooku poruszający wpis na temat Zbrodni Katyńskiej. Dziś mija dokładnie 80 lat od dnia, gdy Sowieci wydali wyrok śmierci na polskich oficerów.– Sowieci chcieli, by ta zbrodnia nigdy nie ujrzała światła dziennego, by ludobójstwo dokonane na polskich oficerach pozostało anonimowe. Świat miał o nich zapomnieć. Ludzkość miała nigdy nie dowiedzieć się kto, kiedy i dlaczego zapłacił w katyńskich lasach najwyższą cenę w służbie Ojczyzny- napisał polityk.

5 marca 1940 r. Biuro Polityczne Komitetu Centralnego Wszechzwiązkowej Komunistycznej Partii podjęło decyzję o rozstrzelaniu 14,7 tysięcy osób przebywających w obozach dla jeńców wojennych w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie, a także 11 tysięcy osadzonych w więzieniach ulokowanych na zachodnich krańcach Białorusi i Ukrainy.

– Katyń trwale wpisał się w historię naszej Ojczyzny, historię naznaczoną męczeństwem tysięcy Polaków. To właśnie tego dnia, 5 marca 1940 roku, Biuro Polityczne Komitetu Centralnego Wszechzwiązkowej Komunistycznej Partii podjęło decyzję o rozstrzelaniu 14,7 tysięcy osób przebywających w obozach dla jeńców wojennych w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz 11 tysięcy aresztowanych osadzonych w więzieniach znajdujących się na zachodnich krańcach Ukrainy i Białorusi- przypomina na swoim facebookowym profilu premier Mateusz Morawiecki.

– To nie był zwykły werdykt śmierci. To była próba zadania ostatecznego ciosu polskim elitom. Pierwszy akord w trwającym wiele lat procesie zniewalania naszego Narodu przez komunistycznych oprawców- podkreślił szef polskiego rządu.

– W wyniku decyzji strzałem w tył głowy zamordowano i wrzucono do bezimiennych dołów ponad 22 tysiące polskich żołnierzy, przedstawicieli inteligencji i innych służb mundurowych oraz cywilnych- napisał Mateusz Morawiecki.

- Sowieci chcieli, by ta zbrodnia nigdy nie ujrzała światła dziennego, by ludobójstwo dokonane na polskich oficerach pozostało anonimowe. Świat miał o nich zapomnieć. Ludzkość miała nigdy nie dowiedzieć się kto, kiedy i dlaczego zapłacił w katyńskich lasach najwyższą cenę w służbie Ojczyzny- podkreślił.

W dalszej części swojego wpisu Morawiecki cytuje wiersz Zbigniewa Herberta „Guziki” i przypomina, dlaczego komuniści z taką zaciekłością zwalczali pamięć o Zbrodni Katyńskiej. Dziś jednak wiemy już, że to się nie udało.

– Dzięki staraniom wielu badaczy i historyków, często okupionych prześladowaniami, znamy dzisiaj skalę i rzeczywistych sprawców tragicznej zbrodni, jednak ze względu na położenie geograficzne miejsc kaźni, tylko nielicznym Polakom udaje się oddać hołd pomordowanym na Polskim Cmentarzu Wojennym w Katyniu- czytamy na profilu polityka.

Szef rządu w swoim wpisie zachęcił internautów do odwiedzenia nowo utworzonego portalu „Katyń Pro Memoria”.

 

 

 

 

Źródło: Facebook

Wczytuję ocenę...


W PUNKT - Ardanowski: Żywności w Polsce nie zabraknie! Rozpłochowski: Opozycja straszy śmiercią
Wczytuję komentarze...
W PUNKT - Ardanowski: Żywności w Polsce nie zabraknie! Rozpłochowski: Opozycja straszy śmiercią
Najnowsze