Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Premier Morawiecki o Polakach ratujących Żydów: Za kromkę chleba otrzymywali kulę w skroń. Przywróćmy im pamięć i godność

JJ 22:33 8 sierpnia 2020
Premier RP Mateusz Morawiecki wygłosił przemówienie podczas otwarcia Parku Pamięci Narodowej w ToruniuTwitter/Kancelaria Premiera, fot. Adam Guz
Premier Mateusz Morawiecki wziął udział w otwarciu Parku Pamięci Narodowej "Zachowali się jak trzeba" w Toruniu. Muzeum poświęcone jest Polakom ratującym Żydów w czasie niemieckiej okupacji. – Trzeba pytać o prawdę tamtych lat, żeby zetrzeć to piętno, ten fałsz, manipulację, które próbowano nam imputować, na nas nakładać. Ale trzeba przywrócić właściwą miarę rzeczy - mówił szef polskiego rządu w poruszającym przemówieniu.

– To miejsce jest nie tylko miejscem pamięci, ale także – a może przede wszystkim – miejscem prawdy. Miejscem prawdy o tych, którzy nie wahali się – ryzykując życiem – ratować innych, swoich sąsiadów, ale często też ludzi, których nie znali – podkreślał premier.

– To miejsce ma przywracać im nie tylko pamięć. Ma przywracać im godność, a wraz z nimi – przywracać ją wszystkim Polakom. Całemu polskiemu narodowi, który przez perfidne kłamstwa miał być odarty ze swojej godności i prawdy o strasznych latach drugiej Apokalipsy – dodał.

– A przecież tych świadectw, które krzyczą do nas z tamtych czasów, jest wiele, pomimo tej strasznej niemieckiej zbrodni. „Uciekłem z pociągu do Treblinki. Tam uduszone zostało moje dziecko. Wyskoczyłem z pociągu i chodziłem od wioski do wioski. Wszyscy udzielali mi pomocy. Bez tych ludzi nie byłbym w stanie przeżyć. Nie podałem ich do nagród, bo Ameryka by zbankrutowała”- wskazał szef polskiego rządu, cytując jedno ze świadectw.

– To tylko jedno z wielu świadectw. Ilu z tych ludzi, którzy za kromkę chleba otrzymywali kulę w skroń albo ginęli w płomieniach własnych domów, patrząc na własne dzieci, które wraz z nimi umierali. Ilu z nich tutaj nie ma i może nigdy nie będzie. Zastanówmy się nad tymi liczbami, zatrzymajmy się nad nimi przez chwilę – dodał Morawiecki.

– Takie były realia II wojny światowej i dlatego trzeba pytać o prawdę tamtych lat, żeby zetrzeć to piętno, ten fałsz, manipulację, które próbowano nam imputować, na nas nakładać. Ale trzeba przywrócić właściwą miarę rzeczy – podkreślił polityk.

– Trzeba odzyskać nie tylko tę prawdę o tamtych czasach, ale trzeba również w imię tej prawdy, przywoływać każde imię. Dlatego z wielką wdzięcznością patrzę na te Słupy Pamięci, na ten Park Narodowej Pamięci. To wielki krok na drodze do odbudowania prawdy – wskazał premier.

W uroczystości w Toruniu wzięli udział: premier Mateusz Morawiecki, wicepremierzy: Jacek Sasin oraz Piotr Gliński, a także prezes Prawa i Sprawiedliwości, Jarosław Kaczyński, parlamentarzyści, ministrowie, duchowni oraz rodziny Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. Swój list do uczestników skierował także prezydent Andrzej Duda.

 

Źródło: Yt/Radio Maryja

Wczytuję ocenę...


Jan Paweł II - O Solidarności
Wczytuję komentarze...
Najnowsze