Premier Morawiecki odwiedzi Wilno. Przed nami polsko-litewskie konsultacje międzyrządowe

Artykuł
Premier Mateusz Morawiecki.
wikimedia

W dniach 16-17 września szef polskiego rządu odwiedzi Wilno, gdzie spotka się z litewskim prezydentem Gitanasem Nausėdą oraz premierem Sauliusem Skvernelisem. W programie wizyty zaplanowano m.in. polsko-litewskie konsultacje międzyrządowe pod przewodnictwem premierów. Podpisana zostanie także deklaracja w sprawie polsko-litewskiego partnerstwa strategicznego oraz ws. Białorusi.

Delegacje rządowe pod przewodnictwem premiera Mateusza Morawieckiego i premiera Sauliusa Skvernelisa będą rozmawiać m.in. na temat współpracy w regionie, kwestii związanych z bezpieczeństwem oraz relacji transatlantyckich. Podczas polsko-litewskich konsultacji międzyrządowych omówiona zostanie także współpraca na forum UE, w tym na temat polityki klimatycznej, w kontekście przygotowań do październikowej Rady Europejskiej w sprawie klimatu.

W skład polskiej delegacji wejdzie kilkunastu ministrów. Polsko-litewskie konsultacje międzyrządowe będą jednymi z największych tego typu międzynarodowych spotkań.

Ważnym elementem rozmów delegacji Polski i Litwy będą kwestie gospodarcze, w tym odbudowa po kryzysie wywołanym pandemią COVID-19 oraz współpraca infrastrukturalna i energetyczna. Podkreśleniu efektywności współpracy infrastrukturalnej służyć będzie podpisanie:

Umowy dotyczącej wspólnego przedsięwzięcia Joint Venture i umowy wspólników dotyczącej obsługi pociągów intermodalnych pomiędzy LTG Cargo Polska sp. z.o.o., AB LTG Cargo i PKP Cargo S. A.,
Listu intencyjnego pomiędzy spółkami UAB LTG Link i PKP Intercity S. A. dotyczącego wdrażanie projektu uruchomienia kolejowego połączenia w relacji Wilno – Kowno – Białystok – Warszawa.

Podpisany zostanie także Harmonogram wdrażania deklaracji w sprawie oświaty polskiej mniejszości narodowej w Republice Litewskiej i litewskiej mniejszości narodowej w Rzeczypospolitej Polskiej podpisanej w Warszawie 20 listopada 2019 r.

Polska i Litwa solidarnie popiera niezależność, suwerenność i integralność terytorialną Białorusi. Razem potępiamy także akty przemocy wobec społeczeństwa, które domaga się prawa do życia w wolnym i demokratycznym kraju. Efektywnie pomagamy również ofiarom represji.

Premier Mateusz Morawiecki i szef litewskiego rządu omówią aktualne kwestie dotyczące polityki wschodniej, w tym sytuację po wyborach na Białorusi. Podczas wizyty w Wilnie podpisana zostanie także deklaracja w sprawie polsko-litewskiego partnerstwa strategicznego oraz ws. Białorusi.

Rozmowy w Wilnie będą kolejnym krokiem szefa polskiego rządu w kierunku koordynacji międzynarodowych działań dotyczących naszego wspólnego sąsiada. 11 września w Lublinie, z inicjatywy Polski odbył się szczyt Grupy V4, który wypracował propozycję pakietu dla Białorusi i wspólne stanowisko w kwestii otrucia lidera opozycji w Rosji.

Premierzy Polski i Litwy będą mieli również okazję do wymiany opinii na tematy wschodnie przed zaplanowaną na 24-25 września nadzwyczajną Radą Europejską. Szef polskiego rządu wniósł na agendę spotkania również temat sytuacji na Białorusi i w Rosji.

W litewskiej stolicy podpisany zostanie list intencyjny w sprawie rozbudowy Domu Kultury Polskiej w Wilnie i powstania w nim zaplecza dla działalności telewizyjnej „TVP Wilno”. List zostanie podpisany przez przedstawicieli Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Telewizji Polskiej S.A., Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” oraz Fundacji Pomocy i Dobroczynności „Dom Kultury Polskiej w Wilnie”.

Rozpoczęcie rozbudowy Domu Kultury Polskiej w Wilnie planowane jest w 2021 r., a ukończenie prac w 2022 r. Studio telewizyjne ma rozpocząć swoją działalność w 2023 r.

Dom Kultury Polskiej w Wilnie powstał w 2001 r. Jest najważniejszą instytucją kulturalno-społeczną służącą Polakom na Wileńszczyźnie. Działalność placówki skupia się m.in. na edukacji kulturalnej, promowaniu polskiej literatury i sztuki oraz wspieraniu lokalnego ruchu artystycznego i innej działalności kulturalnej.

Przy okazji podpisania listu intencyjnego odbędą się uroczystości z okazji pierwszej rocznicy działalności „TVP Wilno”.

Wizyta przedstawicieli polskiego rządu w Wilnie stanowi potwierdzenie polsko-litewskiego partnerstwa strategicznego oraz efektywnej współpracy w najważniejszych dziedzinach. Polskę i Litwę łączą bardzo dobre relacje. Prowadzimy intensywny dialog, który sprzyja osiąganiu wspólnych celów na arenie międzynarodowej.

Litwa jest ważnym partnerem regionalnym Polski, z którym łączy nas takie samo spojrzenie na wschodnie sąsiedztwo Unii Europejskiej, znaczenie polityki bezpieczeństwa oraz konieczność wspólnej realizacji ważnych projektów infrastrukturalnych i energetycznych (m.in. Rail Baltica, czy Via Baltica). Jako strategiczni partnerzy, rozwijamy także współpracę w takich dziedzinach jak kultura i nauka, wymiana młodzieży oraz pamięć historyczna.

Wysoko oceniamy praktyczne znaczenie polsko-litewskiej współpracy wojskowej, w tym wzajemną obecność oficerów w strukturach międzynarodowych ulokowanych w obu krajach, a także wspólne ćwiczenia i przedsięwzięcia szkoleniowe.

Prowadzimy również dialog dotyczący ochrony praw mniejszości narodowych. Dzięki temu, udało się nam w listopadzie 2019 r. podpisać polsko-litewską Deklarację oświatową, której zadaniem jest poprawianie poziomu edukacji mniejszości polskiej na Litwie i litewskiej w Polsce.

Elementami łączącymi Polaków i Litwinów jest wspólne dziedzictwo i polityka pamięci, o które solidarnie dbamy, m.in. w ramach Polsko-Litewskiej Grupy ds. Zachowania Dziedzictwa Kulturowego. Pamiętamy także o obchodach rocznicowych, w trakcie których razem podkreślamy osiągnięcia I Rzeczypospolitej, takie jak przypadająca w 2021 r. 230. rocznica pierwszej konstytucji w Europie – Konstytucji 3 Maja.

Źródło: premier.gov.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy