Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Premier Holandii przeprosił Żydów za prześladowania podczas wojny. To historyczne wystąpienie!

K.B. 20:13 26 stycznia 2020
26 stycznia, w przeddzień Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu, premier Holandii Mark Rutte po raz pierwszy przeprosił w imieniu rządu holenderskich Żydów za prześladowania, jakich doświadczyli podczas II wojny światowej ze strony ówczesnych władz.

– Gdy ostatni z ocalałych wciąż są z nami, przepraszam dziś w imieniu rządu za działania ówczesnych holenderskich władz – powiedział Rutte w Amsterdamie przed pomnikiem ofiar Auschwitz.

– Robię to wiedząc, że nie da się wyrazić słowami czegoś tak okropnego jak Holokaust – powiedział Rutte, który miał na głowie niebieską jarmułkę. – Nasze instytucje rządowe w czasie wojny nie działały jako strażnicy sprawiedliwości i bezpieczeństwa – przyznał dodając, że „zbyt wielu holenderskich urzędników wykonywało rozkazy okupanta”.

– Ogólnie rzecz biorąc, Żydzi mieli zbyt mało ochrony, zbyt mało pomocy. 75 lat po Auschwitz antysemityzm wciąż istnieje. Właśnie dlatego musimy w pełni uznać, co się wtedy wydarzyło, i głośno to powiedzieć – podkreślił holenderski premier.

W 2012 roku lider skrajnie prawicowej Partii Wolności (PVV) Geert Wilders wystąpił z apelem, aby rząd przeprosił za rolę państwa holenderskiego w prześladowaniach Żydów podczas II wojny światowej.

Rutte, który premierem jest od 2010 roku, stał jednak na stanowisku, że nie było wystarczających informacji na temat działań holenderskiego rządu w tamtym czasie ani „wystarczająco szerokiego poparcia” dla wystosowania oficjalnych przeprosin.

Według AFP spośród 140 tys. Żydów żyjących wówczas w Holandii 102 tys. nie przeżyło wojny.

W poniedziałek w Oświęcimiu i Brzezince odbędą się obchody 75. rocznicy wyzwolenia nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau.

Źródło: TVP info

Wczytuję ocenę...
TAGI:


KONIEC SYSTEMU (ODC.167/1) - SKĄD KWAŚNIEWSCY MAJĄ MILIONY?
Wczytuję komentarze...
Najnowsze