Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Premier dla amerykańskich mediów: reforma sądownictwa ma poparcie społeczne

K.B. 8:08 23 stycznia 2020
Premier Mateusz Morawiecki, w wywiadzie udzielonym na marginesie Światowego Forum Ekonomicznego w Davos amerykańskiej sieci telewizyjnej CNBC, oświadczył, że reforma systemu sądownictwa w Polsce jest potrzebna i jest popierana przez większość społeczeństwa.

– Po czterech latach dyskusji z Komisją Europejską (poparcie społeczne) jest wciąż na poziomie 80 proc. – powiedział premier według relacji zamieszczonej na stronie internetowej CNBC.

Odpowiadając na pytanie czy Polska może stracić unijne fundusze ze względu na spór z UE wokół reformy sądownictwa, Morawiecki odparł, że jest przekonany, iż do tego nie dojdzie. – Naprawdę tak nie uważam. Sądzę, że coraz większa liczba przywódców rozumie, że jest potrzeba reformy systemu sądownictwa w Polsce – powiedział.

– Sędziowie nie chcą wybierać sędziów, sędziowie chcą oceniać czy ich wyroki są słuszne oraz czy powinno zostać wszczęte postępowanie dyscyplinarne - podkreślił premier. – Tak więc, uważamy po prostu, że powinna istnieć (możliwość) obiektywnej oceny działalności sądownictwa, tak jak istnieje w innych systemach wymiaru sprawiedliwości i dlatego właśnie reforma jest potrzebna – dodał.

CNBC zaznacza, że Polska wciąż ma napięte relacje z Brukselą po wieloletnich sporach prawnych wokół zmian dokonywanych w polskim systemie sądownictwa. Stacja przypomina, że w październiku Komisja Europejska zwróciła się do Trybunału Sprawiedliwości UE (TSUE) w celu „ochrony sędziów przed kontrolą polityczną”.

Źródło: TVP info, Media, Twitter

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze