Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Prawie 3 mld zł wsparcia dla PLL LOT w związku z COVID-19

JD 18:22 18 grudnia 2020
Zdjęcie ilustracyjne.pixabay.com/pkozmin
Z projektu Rady Ministrów opublikowanego w piątek wynika, że PLL LOT otrzyma wsparcie w wysokości maksymalnie 2 mld 940 mln zł. Pomoc ma mieć formę pożyczki oraz dokapitalizowania spółki.

W piątek został opublikowany projekt uchwały Rady Ministrów ws. programu wsparcia dla PLL LOT.
- Celem pomocy jest zapewnienie płynności, rentowności i przywrócenie struktury kapitałowej PLL LOT sprzed epidemii COVID-19 - podkreślono.
Wartość pożyczki, jaka ma być udzielona polskim liniom lotniczym, nie powinna przekraczać 2 mld 940 mln zł.
Program pomocowy zakłada wypłacenie LOT pożyczki przez PFR w wysokości 1 mld 800 mln zł oraz dokapitalizowanie spółki 1 mld 140 mln zł.

- W związku z wystąpieniem COVID-19 i jego konsekwencjami, zgodnie z przekazanymi przez zarząd PLL LOT informacjami, spółka utraci płynność finansową 31 grudnia 2020 r., istnieje konieczność szybkiego przyjęcia rządowego Programu wsparcia Polskich Linii Lotniczych LOT - napisano w projekcie uchwały RM.

Jak podkreślono, "biorąc pod uwagę niezwykle istotną rolę spółki w polskim systemie transportowym oraz jej wpływ na gospodarkę kraju istnieje konieczność podjęcia szczególnych działań celem zminimalizowania negatywnych skutków COVID-19 poprzez udzielenie przewoźnikowi odpowiednio ukształtowanych instrumentów wsparcia, które umożliwią mu pozostanie na rynku do momentu »powrotu do normalności«".

"W tym celu przygotowany został Program wsparcia PLL LOT, który stanowi systemową odpowiedź na skutki COVID-19 jakie wystąpiły w sektorze lotniczym" - zapisano w dokumencie.

Wniosek PLL LOT z 20 października został przekazany przez MAP do UOKiK z prośbą o prenotyfikację w Komisji Europejskiej. Negocjacje z przedstawicielami UE są w toku i dotyczą proponowanych instrumentów wsparcia dla PLL LOT.

Źródło: polskieradio24.pl/PAP

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze