Pracujesz lub studiujesz za granicą? Zobacz nowe zasady dotyczące kwarantanny

Artykuł
MariuszKerlo93 / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przypomniało na swojej stronie internetowej o nowych, obowiązujących od dziś, zasadach odbywania kwarantanny. Dotyczą one osób, które przekroczyły polską granicę w celach zawodowych, służbowych, zarobkowych albo w celu pobierania nauki w naszym kraju lub w państwie sąsiednim. Osoby, które spełniają te warunki, nie będą musiały przechodzić obowiązkowej kwarantanny.

Nie dotyczy to jednak osób wykonujących zawód medyczny i zatrudnionych w ośrodkach pomocy społecznej - przypomniało na swojej stronie internetowej MSWiA.

Jak podaje resort, nowe zasady wyłączające kwarantannę - obowiązujące od 4 maja - dotyczą osób, które przekroczyły granicę z Niemcami, Czechami, Słowacją, Litwą, Szwecją i Danią. "Przy wjeździe do naszego kraju muszą one jednak udokumentować funkcjonariuszom Straży Granicznej fakt przejazdu w celach zawodowych, zarobkowych, służbowych lub w celu pobierania nauki" - podkreślono.

 

– Nowe zasady dotyczące obowiązku kwarantanny wprowadziło rozporządzenie Rady Ministrów z 2 maja 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii - dodano.

 

Przypomniano także, że kontrola graniczna na granicy wewnętrznej Unii Europejskiej została przedłużona do 13 maja. Granicę z Niemcami, Czechami, Słowacją i Litwą można przekraczać tylko w wyznaczonych miejscach.

 

– Nadal będą prowadzone kontrole w portach morskich i na lotniskach" - wskazano.

 

Zwolnieni z kontroli są zawodowi kierowcy wykonujący międzynarodowy transport towarów, przekraczający granicę z Niemcami, Czechami, Słowacją i Litwą.

 

– Dotyczy to zarówno kontroli granicznej, jak i - za zgodą Głównego Inspektora Sanitarnego - kontroli sanitarnej. Ci kierowcy nie podlegają również obowiązkowej 14-dniowej kwarantannie po przyjeździe do Polski- podano.

 

Kwarantanny nie stosuje się również wobec osób, które przekraczają granicę Polski w celu prac w gospodarstwie rolnym, które znajdują się po obu stronach granicy Polski.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy