Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Poznaj historię Meriana Coopera - amerykańskiego żołnierza, który przybył do Polski bić bolszewików i walczyć o wolność!

pmb 21:54 14 sierpnia 2018
Fot. Telewizja Republika
Kim był Merian Cooper? Był amerykańskim filmowcem i reżyserem. Pełnił funkcję generała brygadiera Armii Stanów Zjednoczonych oraz podpułkownika pilota Wojska Polskiego. Służył w lotnictwie polskim w latach 1919–1920 podczas wojny polsko-bolszewickiej, organizował Eskadrę Kościuszkową... Poznaj jego historię!

Historia Meriana Coopera, lotnika amerykańskiego, który walczył w wojnie 1920 r. Był również twórcą słynnego King-Konga. 

– Zbliża się rocznica odzyskania niepodległości. Mało kto wie, że po naszej stronie w czasie wojny polsko-bolszewickiej walczyli amerykańscy lotnicy. Było ich około osiemnastu – mówił rzecznik prasowy Centrum Historii Zajezdnia Juliusz Woźny.

adfadad_670

Wśród nich był Merian Caldwell Cooper. Wnuk Johna Coopera, który walczył w bitwie pod Savannah u boku Kazimierza Pułaskiego, którego uważał za przyjaciela.

– Historia zaczyna się w roku 1779 w Savannah - w czasie jednej z bitew o wolność Stanów Zjednoczonych. Ramię w ramię walczył Kazimierz Pułaski i dziadek jednego z tych lotników. Kiedy Pułaski został ranny Cooper zniósł go z pola bitwy, opiekował się nim. Kiedy Pułaski zmarł, Cooper przysiągł nad jego mogiłą, że kiedy nadejdzie czas, to któryś z jego potomków stanie do walki o niepodległość Polski. W tej rodzinie trwała pamięć o tym. Po 140 latach praprawnuk Johna Coopera, Merian Cooper organizuje lotników, którzy jadą walczyć o wolną Polskę — mówił Woźniak.

Merian Cooper był lotnikiem. W 1919 r. Podczas pobytu w Paryżu zgłosił się do szefa Polskiej Misji Wojskowej, gen. Tadeusz Rozwadowskiego, któremu zaoferował gotowość służenia Polsce, także na linii frontu. Naczelnik państwa Józef Piłsudski wyraził zgodę na zwerbowanie kilku doświadczonych lotników amerykańskich.

1dssdad_670

 adad_670

afafdafws_670

Źródło: Telewizja Republika

Wczytuję ocenę...


W PUNKT - Ardanowski: Żywności w Polsce nie zabraknie! Rozpłochowski: Opozycja straszy śmiercią
Wczytuję komentarze...
Najnowsze