Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Pożar Muzeum Narodowego w Rio de Janeiro: Straty są przerażające!

M.N. 10:36 4 września 2018
Twitter/ @CGTNOfficial
Muzeum Narodowe w Rio de Janeiro straciło 90 procent swojej kolekcji – oświadczyła wicedyrektor Cristiana Serejo. Pożar, który w niedzielę wybuchł w zabytkowym budynku mieszczącym najstarszą naukową placówkę kraju, strawił miliony eksponatów.

Zniszczeniu uległy wszystkie kolekcje królewskie i cesarskie, które znajdowały się w budynku głównym – za wyjątkiem meteorytów. Według Serejo ocalały centralna biblioteka muzeum, galeria zoologii kręgowców, galeria zielarska oraz trochę ceramiki i minerałów. 

Wicedyrektor placówki poinformowała, że pożar prawdopodobnie wybuchł na drugim piętrze budynku, gdzie nie zadziałały detektory dymu. Obrona cywilna zakazała wchodzenia do gmachu, istnieje bowiem groźba jego zawalenia. 

Rezydencja portugalskiej rodziny królewskiej, w której mieści się muzeum, była w złym stanie technicznym. Tymczasem telewizja „Globo” poinformowała, że w 2014 roku Kongres wyasygnował na prace konserwatorskie 20 mln dolarów, które nigdy nie zostały przez rząd przekazane. Komisja śledcza Izby Deputowanych ujawniła w poniedziałek, że finansowanie placówki w latach 2013-2017 zmniejszyło się o 330 mln dolarów. 

W zbiorach muzeum znajdowało się ponad 20 mln skatalogowanych obiektów. Wśród nich starożytne artefakty z Grecji, Rzymu i Egiptu, meteoryty i skamieliny pochodzące z Brazylii i innych rejonów świata, szkielety, w tym najstarszy ludzki szkielet kiedykolwiek znaleziony na obu amerykańskich kontynentach. „200 lat wiedzy i pracy zostało utracone” – napisał prezydent Brazylii Michel Temer, który obiecał poszukanie sposobów sfinansowania odbudowy muzeum.

Źródło: IAR

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze