Powstanie Warszawskie: V edycja kampanii BohaterON – włącz historię wystartowała

Artykuł
Konferencja prasowa inaugurująca kampanię z udziałem ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego
Ministerstwo Edukacji Narodowej

Celem tego projektu edukacyjno-społecznego jest upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promowanie postaw patriotycznych. Organizatorzy chcą także przybliżać historię Polski XX wieku i zachęcić młodych ludzi do odkrywania naszej przeszłości.

W ramach akcji realizowane są także różnorodne działania edukacyjne. Nauczyciele, którzy zgłoszą się do projektu BohaterON w Twojej Szkole, otrzymają drogą elektroniczną pakiet materiałów (scenariusze zajęć, narzędzia do przeprowadzenia lekcji), dzięki którym będą mogli przeprowadzić lekcje o Powstaniu Warszawskim. 

Dodatkowo uczniowie – w ramach klasy, koła zainteresowań, drużyny/gromady harcerskiej czy hufca pracy – będą mogli wykonać wspólny album z życzeniami dla powstańców. Korespondencja zostanie przekazana uczestnikom walk o stolicę po zakończeniu V edycji projektu. 

BohaterON – edycja 2020

Jednym z elementów kampanii BohaterON w 2020 r. będzie wyłonienie laureatów Nagrody BohaterONy 2020 im. Powstańców Warszawskich. Ideą tego wyróżnienia jest uhonorowanie osób i instytucji, które w szczególny sposób angażują się w promowanie wiedzy o historii Polski XX wieku oraz edukację historyczno-patriotyczną.

Laureaci zostaną wyłonieni w siedmiu kategoriach: firma, instytucja, nauczyciel, osoba publiczna, dziennikarz, organizacja non-profit i pasjonat. Przewodniczącym kapituły jest Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński, a jednym z członków Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski. 

W ramach kampanii będzie można również wysłać kartkę powstańcom warszawskim. Tradycyjne kartki będą wykonywane przez dzieci w szpitalach, zaś uczniowie przygotują  specjalne pamiętniki. 

Pozostałe osoby będą mogły wysłać kartkę wyłącznie w formie on-line. Na e-kartce obowiązuje limit 25 słów – tylu, ile maksymalnie można było zawrzeć w korespondencji wysyłanej pocztą polową podczas Powstania Warszawskiego.

Taka forma złożenia życzeń będzie odbywać się za symboliczną opłatą. Dochód zostanie przeznaczony na wydruk kartek i wysyłkę do adresatów w formie tradycyjnej, a także na wsparcie materialne dla powstańców. Organizatorzy chcą także rozwijać dotychczasowe formy pomocy, finansując dodatkową opiekę, zakup sprzętu rehabilitacyjnego czy dowóz obiadów do domów powstańców.

Kampania BohaterON startuje 1 sierpnia 2020 r.

Zachęcamy do włączenia się w akcję!

Włącz historię, pokaż, że pamiętasz!

 

Źródło: MEN

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy