Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Powstanie Warszawskie: kalendarium wydarzeń 1 sierpnia

AKŁ 8:26 1 sierpnia 2020
Prezydent honoruje bohaterów Powstania WarszawskiegoKrzysztof Sitkowski/KPRP
O godz. 17, w godzinę "W", w całym mieście zabrzmią syreny alarmowe i rozpocznie się główna uroczystość z udziałem przedstawicieli władz państwowych z prezydentem Andrzejem Dudą na czele przed pomnikiem Gloria Victis na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach, gdzie spoczywa ok. 4-4,5 tys. uczestników walk. Uroczystość w tym miejscu stanowi od lat punkt kulminacyjny oficjalnych obchodów rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego - to tradycja sięgająca już kilkudziesięciu lat.

A oto godzina po godzinie plan wszystkich uroczystości upamiętniajacych patriotyczny zryw Polaków:

godz. 10.00    Złożenie przez Prezydenta RP wieńca przed pomnikiem
upamiętniającym ofiary likwidacji Szpitala Wolskiego _(róg ul. Płockiej i Górczewskiej)

O godz. 10 prezydent Andrzej Duda złoży pod pomnikiem pod obeliskiem pamięci żołnierzy AK powstańców Mokotowa (ul. Dworkowa). W południe zaplanowano złożenie kwiatów pod pomnikiem gen. Zbigniewa Ścibor-Rylskiego "Motyla" (Park im. marsz. Edwarda Rydza-Śmigłego)

O godz. 12:45 złożenie kwiatów pod pomnikiem gen. Stefana Roweckiego "Grota" (róg ul. Chopina i Al. Ujazdowskich). Stamtąd przedstawiciele władz państwowych i stołecznych przejdą pod pomnik Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej (na rogu ulic Wiejskiej i Jana Matejki), gdzie uroczystości rocznicowe rozpoczną się o godz. 13.30.

O godz. 16.45 przedstawiciele władz państwowych z panem prezydentem Andrzejem Dudą na czele złożą wieńce na grobie gen. Antoniego Chruściela "Montera" na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach (kw. D 18, rz. L 01, gr.1).

O godz. 17, w godzinę "W", w całym mieście zabrzmią syreny alarmowe i rozpocznie się główna uroczystość z udziałem przedstawicieli władz państwowych z prezydentem Andrzejem Dudą na czele przed pomnikiem Gloria Victis na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach, gdzie spoczywa ok. 4-4,5 tys. uczestników walk. Uroczystość w tym miejscu stanowi od lat punkt kulminacyjny oficjalnych obchodów rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego - to tradycja sięgająca już kilkudziesięciu lat. Warszawiacy zbierali się w tym miejscu nawet wtedy, gdy komunistyczne władze zabraniały obchodów związanych z powstaniem. W sobotę przy pomniku Gloria Victis hołd bohaterom oddadzą kombatanci, warszawiacy i przedstawiciele władz państwowych. Modlitwie będzie przewodniczył bp Józef Guzdek. 

O godz. 16.45 rozpoczną się uroczystości przy pomniku-kurhanie "Polegli-Niepokonani" na Cmentarzu Powstańców Warszawy znajdującym się na warszawskiej Woli, gdzie spoczywają szczątki ponad 50 tys. mieszkańców stolicy poległych w Powstaniu Warszawskim. O godzinie 20 zapłonie tradycyjne ognisko pamięci na kopcu Powstania Warszawskiego (ul. Bartycka), które płonąć będzie do 3 października - rocznicy upadku warszawskiego zrywu.

W ramach obchodów rocznicowych 1 sierpnia o godz. 20.30 zaplanowano też wspólne śpiewanie powstańczych piosenek z udziałem orkiestry i chóru pod kierownictwem Jana Stokłosy w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego. W akcji "Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki" będzie można uczestniczyć po uprzedniej rejestracji na stronie: www.rejestracja.1944.pl. Jak poinformowało Muzeum Powstania Warszawskiego śpiewniki do pobrania będą dostępne na stronie: www.1944.pl. Wydarzenie będzie transmitowane w TVP1 oraz na profilu Muzeum Powstania Warszawskiego na Facebooku.

Tradycyjnie już o północy w Sali pod Liberatorem w Muzeum Powstania Warszawskiego odbędzie uroczysta premiera spektaklu teatralnego, który Adam Woronowicz przygotował z okazji 76. rocznicy wybuchu insurekcji (wstęp z zaproszeniem). Będzie to "Pamiętnik z Powstania Warszawskiego" Mirona Białoszewskiego w reżyserii i wykonaniu aktora. Zaplanowano transmisję monodramu na profilu Muzeum Powstania Warszawskiego na Facebooku.

Także w sobotę odbędzie się tradycyjny rowerowy "Przejazd Świeczkowy" śladami walk powstańczych. Rowerzyści spotkają się na wspólnym przejeździe już po raz 13. Uczestnicy - jak co roku - zabiorą ze sobą świeczki i zapałki, by zostawić płomień pamięci na mogiłach powstańczych i w innych miejscach pamięci, związanych z Powstaniem Warszawskim. W geście solidarności z powstańcami będą mieli powstańcze opaski i narodowe flagi. Jak piszą organizatorzy z Kolonii Wawelberga Stowarzyszenia Mieszkańców i Przyjaciół oraz Wolskiego Centrum Kultury: "To jest dzień, godzina, minuta pamięci wspólnej odebranej nam przez wiele lat po 1945 roku. Dlatego barwy polityczne i inne aspekty są nieważne". W poprzednich edycjach przejechali już ulicami Targówka, Pragi Północ, Śródmieścia, Woli, Mokotowa i Ochoty, odkrywając miejsca nieznane i zapomniane, gdzie dociera niewiele osób. W tym roku rowerzyści pojadą szlakiem powstania na Woli, a o historii mijanych miejsc opowiedzą społecznicy. "Przejazd Świeczkowy" rozpocznie się o 16.30 na Rondzie Zgrupowania AK Radosław, na wysokości ul. Młocińskiej.

Źródło: Kancelaria Prezydenta RP, Portal Samorządowy, KAI

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze