Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Potomkowie niewolników otrzymają odszkodowania? Jest projekt uchwały

JK 12:23 9 października 2020
Zdjęcie ilustracyjne.pxhere.com
Do rady miejskiej Waszyngtonu wpłynął projekt uchwały, na mocy której miałaby powstać komisja do zbadania gospodarczego wpływu niewolnictwa w mieście. Raport specjalnej grupy mówiłby o ewentualnych odszkodowaniach dla potomków niewolników.

Radny Kenyan McDuffie, który przedłożył projekt uchwały, poinformował w komunikacie do mediów, że "twierdzenie, iż dzięki ciężkiej pracy urodzony w Stanach Zjednoczonych ma równe szanse na odniesienie sukcesu, niestety nie jest prawdą". 

Zdaniem samorządowca, potomkowie niewolników przez wiele lat mieli w USA utrudnione gromadzenie kapitału. Z tego też powodu - jego zdaniem - konieczne jest "oficjalne uznanie roli usankcjonowanego przez rząd niewolnictwa i segregacji".

W ramach proponowanej uchwały, miałaby zostać utworzona 9-osobowa grupa zadaniowa. Jej prace trwałyby dwa lata do czerwca 2021 roku. Raport końcowy zawierałby rekomendacje dotyczące zasad kwalifikacji do odszkodowań i sposobu ich przyznawania.

Projekt po fali protestów

Projekt został wniesiony i zyskał rozgłos po szerokiej fali antyrasistowskich protestów, które przetoczyły się wiosną i latem w największych amerykańskich miasta. Gdyby doszło do sytuacji, w której projekt zostałby przegłosowany, to Waszyngton dołączyłby do innych miast, które poczyniły już podobne kroki. Takimi miastami są np. Asheville w Karolinie Północnej i Providence w Rhode Island.

Utworzenie takiej komisji, jaka rozważana jest w Waszyngtonie, na szczeblu stanowym przeforsowano już w Kalifornii.

Według szacunków osoby czarnoskóre stanowią około połowy z 705 tys. mieszkańców Waszyngtonu. Średni dochód afroamerykańskiego gospodarstwa domowego w stolicy USA jest ponad dwukrotnie niższy niż ten osiągany przez białych mieszkańców.

Źródło: PAP

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze