Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Posłowie PiS apelują do Rzecznika Prawa Obywatelskich o interwencję ws. profesora Zaradkiewicza

ap 10:23 29 kwietnia 2016
Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskichwikipedia/Michał Józefaciuk/CC BY-SA 3.0 PL
W związku z informacją dotyczącą zakazu wystąpień medialnych dla dyrektora Zespołu Orzecznictwa i Studiów Trybunału Konstytucyjnego Kamila Zaradkiewicza posłowie Prawa i Sprawiedliwości Małgorzata Wassermann i Wojciech Szarama zwrócili się z prośbą o interwencję do Rzecznika Prawa Obywatelskich i Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

Prof. Kamil Zaradkiewicz dyrektor Zespołu Orzecznictwa i Studiów Trybunału Konstytucyjnego w ostatnich dniach udzielił wypowiedzi dla TVP Info. Stwierdził wówczas m.in. że wyroki sądu konstytucyjnego mogą być uznane za ostateczne dopiero po analizie prawnej, dokonanej przez niezależny organ. Jego zdaniem Trybunał Konstytucyjny, jak każdy sąd, musi orzekać wedle reguł ustalanych przez ustawodawcę. Konstytucja RP, zdaniem Zaradkiewicza, nie wskazuje organu kompetentnego do analizy wyroków TK. Na wypowiedz tę błyskawicznie zareagowali sędziowie TK. Na spotkaniu z 10 sędziami, w tym z prezesem Andrzejem Rzeplińskim prof. Zaradkiewicz miał otrzymać zakaz wypowiedzi w mediach. Jak dziś się okazało został także poproszony o rezygnację z pracy. CZYTAJ WIĘCEJ

W odpowiedzi na tego rodzaju postępowanie posłowie Prawa i Sprawiedliwości zwrócili się z prośbą o interwencję do Rzecznika Prawa Obywatelskich i Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, o czym za pośrednictwem portalu społecznościowego poinformowała poseł Małgorzata Wassermann:

W związku z ujawnieniem w dniu wczorajszym przez redakcję TVP INFO informacji przekazanej przez Zespół Prasy i Informacji Biura Trybunału Konstytucyjnego o braku zgody na występowanie w mediach (w tym TV) dyrektora Zespołu Orzecznictwa i Studiów w Biurze Trybunału Konstytucyjnego, Pana Kamila Zaradkiewicza, zwracamy się do Rzecznik Praw Obywatelskich i Helsińska Fundacja Praw Człowieka o podjęcie interwencji w powyższej sprawie i zbadanie zasadności nałożonego zakazu z punktu widzenia jego zgodności ze standardami ochrony praw człowieka wynikającymi z Konstytucji RP, ustaw oraz Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.

Należy wskazać, iż zastosowany w stosunku do Pana Kamila Zaradkiewicza zakaz występowania w mediach (w tym TV) może ograniczać zagwarantowaną każdemu swobodę wypowiedzi, wolności wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji, a także udzielania informacji prasie zagwarantowanych m.in. w art. 54 ust. 1 Konstytucji RP, art. 10 Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności oraz art. 5 prawa prasowego.

Małgorzata Wassermann, Wojciech Szarama - Posłowie na Sejm RP

Źródło: telewizjarepublika.pl

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze