Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Posłowie Kukiz’15 proponują własne rozwiązanie ws. TK. Rozszerzenie składu do 18 członków

mk 17:27 15 grudnia 2015
telewizja republika
Posłowie ugrupowania Kukiz’15 zaprezentowali swój pomysł rozwiązania problemu z Trybunałem Konstytucyjnym. Proponują oni wprowadzenie 18 sędziów TK oraz wybór kolejnych sędziów na podstawie dwóch trzecich ustawowej liczby posłów.

– Chodzi o wprowadzenie paru poprawek do obecnie obowiązującej Konstytucji. Od razu mówię, że uważamy tę ustawę zasadniczą za bardzo niedoskonałą, czego dowodem jest ta dzisiejsza sytuacja z TK. Możemy z tego kryzysu wyjść w taki sposób, że wprowadzamy 18 sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Następnie o wyborze kolejnych sędziów w przyszłości będzie decydowało dwie trzecie ustawowej liczby posłów – powiedział na konferencji w Sejmie Paweł Kukiz.

Lider ruchu wyraził zdanie, że kwestie zgodności ustawy o Trybunale Konstytucyjnym nie rozstrzygał TK, bo nie można być sędzią we własnej sprawie. Jego zdaniem tego typu spory powinien rozstrzygać Sąd Najwyższy.

– Jak wszyscy wiemy, obecnie trwa olbrzymi spór konstytucyjny, którego wszyscy jesteśmy świadkami. Naród polski podzielony jest na dwa obozy - zwolenników i przeciwników Trybunału Konstytucyjnego – mówił z koeli poseł Tomasz Rzymkowski.

– My jako naród jesteśmy całością. Chcemy ten spór zakończyć, dlatego proponujemy zasadnicze poprawki do Konstytucji. Ustawa zasadnicza z 1997 roku nie zdaje egzaminu. Ten kryzys jest najlepszym tego przykładem – uzupełniał.

Poseł zaproponował zwiększenie składu TK z 15 do 18 członków. Wyjaśniał to tym, że wyrok TK z 3 grudnia określił, iż trzech sędziów wybranych w poprzedniej kadencji parlamentu zostało wybranych w sposób konstytucyjny. Rzymkowski dodał, że aby nie powtórzył się obecny kryzys, sędziów TK powinna wybierać większość 2/3 sędziów.  

 

Źródło: telewizjarepublika.pl

Wczytuję ocenę...


Jan Paweł II - O Solidarności
Wczytuję komentarze...
Najnowsze