Posłowie IX kadencji odebrali zaświadczenia o wyborze

Artykuł
Twitter/KancelariaPremiera

Posłowie Sejmu IX kadencji odebrali w czwartek zaświadczenia o wyborze. Przewodniczący PKW Wiesław Kozielewicz podkreślił, że nowi posłowie, ze względu na rekordową frekwencję wyborczą, mają najmocniejszy mandat w całym okresie III RP; życzył im, aby godnie i sumiennie wykonywali swoje obowiązki.

W uroczystości w Sali Kolumnowej udział wzięli m.in. marszałek Sejmu Elżbieta Witek, premier Mateusz Morawiecki, prezydencki minister Adam Kwiatkowski, szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak, I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf, prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego Marek Zirk-Sadowski.

Kozielewicz podkreślił, że ostatnie wybory parlamentarne były historyczne, ponieważ odbyły się w stulecie pierwszych wyborów do Sejmu II RP z 26 stycznia 1919 r.

Po drugie, jak mówił szef PKW, tegoroczne wybory były historyczne ze względu na rekordową frekwencję. Jak podkreślił, padł frekwencyjny rekord ostatniego 30-lecia - wyborach wzięło udział ponad 18 mln Polek i Polaków, czyli 61,74 proc. uprawnionych do głosowania.

"Ta wysoka, jak na Polskę frekwencja wyborcza daje państwu niezwykle silny mandat przedstawicielski, można powiedzieć, że najmocniejszy w całym okresie III RP. Tak uzyskany parlamentarny mandat wypełnia nadzieja wyrażana przez miliony wyborców na sprawiedliwe i sprawne rządy" - mówił do posłów Kozielewicz.

W imieniu PKW, pogratulował posłom zwycięstwa w wyborach. "Życzę paniom i panom wybranym w wolnych wyborach do Sejmu RP IX kadencji, abyście pamiętając o wielkich społecznych oczekiwaniach związanych z waszym wyborem rzetelnie i sumiennie wykonując obowiązki swojego poselskiego mandatu, godnie zapisali się w polskiej, sejmowej sztafecie pokoleń" - mówił Kozielewicz.

Przypomniał słowa, które 11 czerwca 1999 r. w Sejmie do posłów i senatorów skierował papież Jan Paweł II. "Chciałbym życzyć polskim politykom i wszystkim osobom zaangażowanym w życie publiczne, by nie szczędzili sił w budowaniu takiego państwa, które otacza szczególną troską rodzinę, życie ludzkie, wychowanie młodego pokolenia, respektuje prawo do pracy, widzi istotne sprawy całego narodu, jest wrażliwe na potrzeby konkretnego człowieka, szczególnie ubogiego i słabego" - przypomniał słowa Jana Pawła II Kozielewicz.

Dodał, że mimo upływu czasu te papieskie życzenia są nadal aktualne.

Źródło: IAR, media, Twitter

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy