Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Poruszający list biskupów Europy na 75. rocznicę wyzwolenia Auschwitz

JJ 10:33 25 stycznia 2020
Zdj. Neil, Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported license, Wikipedia
Biskupi Europy wydali oświadczenie z okazji 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau.

Hierarchowie z Prezydium Rady Konferencji Episkopatów Europy oraz Przewodniczący Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej opowiedzieli się przeciwko antysemityzmowi oraz manipulowaniu prawdą dla celów politycznych.

Biskupi podkreślili, że mimo upływu 75 lat od wyzwolenia Auschwitz-Birkenau, miejsce byłego obozu wciąż przejmuje trwogą. Jak przypominają autorzy oświadczenia, był to największy niemiecki obóz zagłady, założony w roku 1940 na okupowanych ziemiach polskich.

– W tę rocznicę apelujemy do współczesnego świata o pojednanie i pokój, o poszanowanie prawa każdego narodu do istnienia oraz do wolności, niepodległości i zachowania własnej kultury. Nie możemy pozwolić, aby prawda była ignorowana lub manipulowana dla doraźnych potrzeb politycznych- piszą europejscy biskupi.

– Ten apel jest niezmiernie ważny teraz, bo - mimo dramatycznych doświadczeń przeszłości - świat, w którym żyjemy, ciągle podlega nowym zagrożeniom i przejawom przemocy. Nadal mają miejsce okrutne wojny, przypadki ludobójstwa, prześladowania, różne formy fanatyzmu, mimo iż historia uczy nas, że przemoc nigdy nie prowadzi do pokoju, lecz sprawia kolejną przemoc i śmierć- dodają.

Hierarchowie zwracają przy tym uwagę, że Auschwitz-Birkenau to już symbol wszystkich miejsc zagłady i zarazem „szczyt nienawiści do człowieka, która zebrała swoje śmiertelne żniwo w XX wieku”.

– To tu doprowadzono do ostatecznych granic tezę o zasadniczej nierówności ludzi. Tu naziści przywłaszczyli sobie władzę decydowania, kto jest człowiekiem, a kto nim nie jest. Tu eutanazja spotkała się z eugeniką. Auschwitz-Birkenau stanowi rezultat systemu opartego na ideologii narodowego socjalizmu, która oznaczała deptanie godności człowieka jako obrazu Boga- czytamy w oświadczeniu biskupów.

 – Dość podobnie postępował również inny totalitaryzm, a mianowicie komunizm, który także zebrał wielomilionowe śmiertelne żniwo- podkreślili duchowni.

– Niech nasza modlitwa pogłębi pojednanie i braterstwo, którego przeciwieństwem jest wrogość oraz niszczycielskie konflikty i podsycane nieporozumienia- zakończyli hierarchowie.

Pod oświadczeniem podpisali się kardynałowie: przewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy Angelo Bagnasco, przewodniczący Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej Jean-Claude Hollerich, wiceprzewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy Vincent Nichols oraz arcybiskup Stanisław Gądecki, wiceprzewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy.

Źródło: IAR, Polskie Radio

Wczytuję ocenę...


RAFAŁ ZIEMKIEWICZ PYTA WPROST: CO Z TYMI WYBORAMI I DLACZEGO POLSKI INTERNET STAŁ SIĘ ŚCIEKIEM?
Wczytuję komentarze...
Najnowsze