Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Poruszające wystąpienie prezydenta w Auschwitz: Prawda nie może umrzeć

JJ 16:14 27 stycznia 2020
Telewizja Republika
Po godzinie 15:30 rozpoczęły się uroczystości z okazji rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau. Uroczystości odbywają się w miejscu pamięci byłego obozu. Głównym gospodarzem jest prezydent Andrzej Duda. W obchodach biorą udział ocaleni z Holokaustu.

– Tłumy ludzi idących, prowadzonych, zapędzanych na masową śmierć... My w Polsce dobrze znamy prawdę o tym, co się działo, bo opowiedzieli to nam nasi rodacy, którym Niemcy wytatuowali obozowe numery- mówił w swoim wystąpieniu prezydent Andrzej Duda.

– Mija 75 lat od zakończenia tego potwornego, przerażającego, zbrodniczego koszmaru, który w tym miejscu rozgrywał się przez blisko 5 lat. Mijają już prawie 3 pokolenia od tamtego dnia, 27 stycznia 1945 r., kiedy kilka tysięcy więźniów, wycieńczonych okrucieństwem oprawców, niewolniczą pracą, głodem i chorobami, doczekało się wreszcie wyzwolenia przez żołnierzy Armii Czerwonej-podkreślił.

– Są tu dziś wśród nas ostatni żyjący Ocaleni, którzy przeżyli piekło Auschwitz. Ostatni z tych, którzy na własne oczy widzieli zagładę. Wśród nich ci, którzy doświadczyli losu narodu żydowskiego, o którym mówi Psalm 44: „Zabijają nas przez cały dzień, uważają nas za owce prowadzone na rzeź”- mówił Andrzej Duda.

– Zgromadziliśmy się tutaj, członkowie 61 delegacji z całego świata, aby wspólnie uczcić Międzynarodowy Dzień Pamięci Ofiar Holokaustu. Stajemy przed bramą obozu, w którym śmierć poniosło najwięcej ofiar, i który stał się miejscem zagłady. Składamy hołd wszystkim 6 mln Żydów zamordowanych w tym i innych obozach, gettach miejscach kaźni, na ulicach miast, miasteczek. Fabryka śmierci przez lata pracowała z pełną mocą, dymiły kominy, przetaczały się transporty, ludzie szli tysiącami na śmierć. Wszystko to dzisiaj trudno objąć umysłem. Ogrom dokonanej zbrodni przeraża-usłyszeliśmy w wystąpieniu głowy państwa.

– W imieniu Rzeczypospolitej mam przywilej i zaszczyt ponowić zobowiązanie - zawsze pielęgnować pamięć i strzec prawdy o tym, co tutaj się wydarzyło. Fałszowanie historii II wojny światowej to bezczeszczenie pamięci ofiar, których prochy tutaj są zagrzebane-wskazał prezydent.

– Prawda o Holokauście nie może umrzeć. Pamięć o Auschwitz musi trwać, żeby Zagłada nigdy więcej w historii świata się nie powtórzyła- podkreślił Andrzej Duda.

– Dziękuję Wam czcigodni Ocaleni za Waszą tutaj obecność i Wasze świadectwo. Wieczna pamięć wszystkim ofiarom Auschwitz. Wieczna pamięć wszystkim ofiarom Holokaustu!-zakończył.

 

 

Źródło: Telewizja Republika

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze