Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Portugalia: Osoby z zespołem Downa świetnie sprawdzają się jako opiekunowie osób starszych

JK 15:26 27 października 2020
Zdjęcie ilustracyjne.flickr.com
Genetyk profesor Alina Midro podkreśla, że orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego dotyczące aborcyjnej przesłanki eugenicznej przyczyni się do rozwoju epigenetyki i pomoże zauważyć możliwości osób z wadami genetycznymi. Jak mówi genetyk, takie było założenie profesora Jérôme Lejeune, odkrywcy przyczyny zespołu Downa, który zabiegał, by docenić wartość tych osób.

Profesor Alina Midro powiedziała, że możemy pomóc tym osobom. - Bo dużo wiemy, ta wiedza się rozwija, epigenetyka - czyli oddziaływanie na geny poprzez środowisko, daje szansę na wyrównanie pewnych niedoborów, natomiast jeśli odrzucamy dziecko, to ono nie jest stymulowane, nie jest odpowiednio traktowane, i nie wydobywa się z niego umiejętności, potem jest ta niepełnosprawność intelektualna dużo głębsza niż to dziecko biologicznie ma - powiedziała genetyk.

Wpływ genetyki i środowiska

Na podstawie swojego 50-letniego doświadczenia pracy z osobami z wadami genetycznymi profesor Alina Midro podkreśla, że wady genetyczne zależą od wielu uwarunkowań, nie zawsze są to wady letalne, jak na przykład zespół Edwardsa, Patau. - Każdy człowiek jest efektem dużej różnorodności, zarówno genetycznej, jak i środowiskowej - mówiła profesor Midro. Podkreśla, że oddziaływanie środowiska pozwala odnaleźć osobom z wadami genetycznymi dużo wartości, umiejętności.

Jak mówiła genetyk w Portugalii osoby z zespołem Downa świetnie sprawdzają się jako opiekunowie osób starszych. - One mają wysoki iloraz inteligencji emocjonalnej, są otwarte, mają słabszą pamięć matematyczną, ale mają wspaniałą inteligencję emocjonalną, są to osoby uśmiechnięte, otwarte na drugiego człowieka - podkreślała profesor Alina Midro. Jak mówiła, te cechy kształtują się w warunkach rodziny szanującej i kochającej swoje dziecko.

W czwartek Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis ustawy z 1993 roku zezwalający na dopuszczalność aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia dziecka albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją. Wyrok Trybunału wywołał liczne protesty w całym kraju.

Źródło: PAP

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze