Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Porozumienie KE i USA. Zawieszenie taryf w sporze Airbus-Boeing zostało uzgodnione

IO 19:38 5 marca 2021
Fot. PAP/EPA/OLIVIER HOSLET / POOL
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała w piątek, że wraz z prezydentem USA Joe Bidenem zgodziła się zawiesić wszystkie taryfy nałożone przez obie strony w kontekście sporu między Airbusem i Boeingiem, zarówno na samoloty, jak i produkty inne niż lotnicze, początkowo na cztery miesiące.
Szefowa KE rozmawiała z prezydentem Bidenem w piątek po południu.

- Jako symbol tego nowego początku prezydent Biden i ja zgodziliśmy się zawiesić wszystkie nasze taryfy nałożone w kontekście sporów Airbus-Boeing, zarówno na samoloty, jak i produkty inne niż lotnicze, na początkowy okres czterech miesięcy. Oboje zobowiązaliśmy się do skoncentrowania się na rozwiązywaniu naszych sporów dotyczących samolotów. To doskonała wiadomość dla biznesu i przemysłu po obu stronach Atlantyku oraz bardzo pozytywny sygnał dla naszej współpracy gospodarczej w nadchodzących latach - napisała von der Leyen w oświadczeniu.

Biden i von der Leyen rozmawiali również o pandemii Covid-19 i szczepionkach.

- UE i USA są głównymi producentami szczepionek i jesteśmy bardzo zainteresowani współpracą na rzecz dobrego funkcjonowania globalnych łańcuchów dostaw. Aby lepiej przygotować świat na przyszłe pandemie i poprawić bezpieczeństwo zdrowotne na całym świecie, zaprosiłam prezydenta Bidena na Światowy Szczyt Zdrowia w Rzymie w dniu 21 maja - dodała.

Spór handlowy między USA i UE trwa od ponad 16 lat. Obie strony oskarżają się o nielegalne subsydia dla swoich gigantów branży lotniczej, Airbusa i Boeinga, obie wygrały też swoje sprawy w ramach Światowej Organizacji Handlu, która zezwoliła na wprowadzenie dodatkowych ceł.

- Podzielamy strategiczne spojrzenie na Rosję. Zasugerowałam, abyśmy ściśle koordynowali naszą politykę i środki, w szczególności w odniesieniu do Europy Wschodniej. Podzieliliśmy się naszymi poglądami na temat sytuacji na Ukrainie - podsumowała.

Źródło: PAP

Wczytuję ocenę...
TAGI: KE, USA, Biden


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze