Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Porozumienie Andrzeja Dudy i Petra Poroszenki

am 15:20 13 grudnia 2017
Twitter.com/prezydentpl
Apelujemy z prezydentem Ukrainy, aby nie podejmować kroków w kierunku kolejnych upamiętnień, które nie są oparte na sprawdzonych naukowo dowodach. Aby przełamać impas musi być przywrócona zgoda na badania, na ekshumacje - mówił Andrzej Duda po spotkaniu z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką.

Tuż po spotkaniu głów państw odbyła się konferencja prasowa. Duda poinformował, że wraz z prezydentem Ukrainy ustalili by "nie podejmować kroków w kierunku kolejnych upamiętnień, które nie są oparte na sprawdzonych naukowo dowodach. W wielu przypadkach, aby o tych sprawdzonych naukowo dowodach mówić, potrzebne są konkretne naukowe badania przeprowadzone przez ekspertów. Myślę tutaj przede wszystkim o ekshumacjach".

Andrzej Duda zwrócił się do Poroszenki z "bardzo jasno sformułowanym apelem, abyśmy mogli przełamać impas, który pojawił się w tym zakresie w relacjach polsko-ukraińskich".

– Musi być przywrócona zgoda na badania, musi być przywrócona zgoda na ekshumację, sprawiedliwie - zarówno po jednej, jak i po drugiej stronie tak, aby w każdym przypadku upamiętnienie mogło się odbyć w wyniku przeprowadzonych badań. To bardzo ważne - mówił prezydent Duda.

Prezydent wyraził też sprzeciw wobec niszczenia pomników, które prowadzą do zranienia uczuć pamięci osób, których bliscy zginęli.

– Bardzo boleję również nad przypadkami, kiedy niestety także poprzez upamiętnienia fałszuje się historię, tworzy się fakty, które w historii miejsca nie miały - przez to właśnie, że nie przeprowadzono badań, przez to właśnie, że ta prawda historyczna nie została ustalona, nie została w sposób bezsprzeczny wykazana - kontynuował prezydent.

Wypracowane porozumienia

– Ustaliliśmy, że na szczeblu wicepremierów i ministrów kultury zostały przeprowadzone uzgodnienia komisyjne, dotyczące jak najszybszego zniesienia zakazu ekshumacji - tłumaczył Duda. Z polskiej strony odpowiedzialny za to będzie wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.

To jest nam niezwykle potrzebne i traktuję to jako pierwszy krok w kierunku przełamania impasu, który powstał ostatnio - dodał.

– To były straszne czasy i straszne wydarzenia, które położyły się cieniem na relacjach pomiędzy Polakami a Ukraińcami, ale żebyśmy mogli budować przyszłość, to musimy starać się podejść do tego w sposób spokojny i dążyć do prawdy, ale w taki sposób, żeby poprzez tę prawdę starać się zbudować pomost do przyjaźni pomiędzy naszymi narodami, a nie po to, żeby rozerwać rany i zburzyć to, co do tej pory w wielu miejscach udało się odbudować - apelował Duda, zwracając się w szczególności do polityków i mediów, którzy nie potrafią utrzymać umiaru w wypowiedziach.

Wsparcie w konflikcie zbrojnym

Tematem rozmowy Dudy i Poroszenki był konflikt zbrojny na Ukrainie. – Jest bardzo ważna idea do przeprowadzenia (...), aby na tzw. obszarze donieckim, obszarze ługańskim mogła rozpocząć pracę misja pokojowa Organizacji Narodów Zjednoczonych, tak zwane niebieskie hełmy - mówił.

– Jako Polska jesteśmy także zdecydowanymi zwolennikami tego, żeby była to misja pokojowa absolutnie według wszystkich przewidzianych dla tego typu operacji standardów - podkreślił opowiadając się za zażegnaniem konfliktu zbrojnego na wschodniej Ukrainie.

Prezydent Andrzej Duda zadeklarował też wsparcie dla Ukrainy. – Bardzo nam zależy na tym, żeby wojna u naszego sąsiada na Ukrainie zakończyła się - mówił.

Gdzie dwóch się bije…

"W historycznych konfliktach między Ukrainą i Polską wygrywa inna strona. Wygrywa Rosja" - powiedział prezydent Ukrainy na wspólnej konferencji prasowej. Dodał, że Polska i Ukraina powinny znaleźć "jasną drogę wyjścia z tej sytuacji".

– Powołana zostanie komisja, która powinna wypracować drogi do przeprowadzenia ekshumacji na Ukrainie i doprowadzi do innych kroków w celu obniżenia sytuacji emocjonalnej między oboma krajami. Politycy powinni zajmować się polityką - mówił Petro Poroszenko.

– Chciałbym podziękować panu prezydentowi i wszystkim trzydziestu pięciu obserwatorom polskim za odpowiedzialną i zagrożoną pracę, jaką Polska wykonuje na terenie Ukrainy. Bylibyśmy wdzięczni, gdyby Polska odnalazła możliwości i zwiększyła ilość swoich przedstawicieli w misji obserwacyjnej - podsumował prezydent Ukrainy.

Źródło: interia.pl

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze