Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Pompeo w Warszawie. Prezydent Duda: Żołnierze Polski i USA będą stać ramię w ramię

JJ 11:32 15 sierpnia 2020
Od lewej: Mike Pompeo, Andrzej Duda i Mariusz Błaszczak po podpisaniu umowy o wzmocnionej współpracy obronnejPrezydent.pl/Fot. Grzegorz Jakubowski
Przed chwilą szef MON Mariusz Błaszczak oraz amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo podpisali w Warszawie umowę o wzmocnionej współpracy obronnej.

Wczesnym rankiem do Warszawy przyleciał amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo. Przed godziną 11 w Pałacu Prezydenckim szef amerykańskiej dyplomacji spotkał się z głową państwa polskiego.

 Najważniejszym celem wizyty Pompeo w Warszawie było podpisanie polsko-amerykańskiej umowy obronnej. Miało to miejsce dziś w Pałacu Prezydenckim. Ważna jest również symbolika tego wydarzenia, ponieważ dziś obchodzimy Święto Wojska Polskiego. Jednym z punktów obchodów święta było podpisanie porozumienia między Polską a USA.

 

– Ta wizyta ma wielkie znaczenie z dwóch powodów: praktycznego i symbolicznego – wskazał polski prezydent po rozmowie z sekretarzem stanu USA.

Mike Pompeo spotkał się najpierw z szefem polskiego rządu Mateuszem Morawieckim. Później, w Pałacu Prezydenckim, rozmawiał z prezydentem Andrzejem Dudą, który wygłosił przemówienie powitalne.

 

Głowa państwa podkreśliła wymiar symboliczny wizyty Pompeo: setna rocznica Bitwy Warszawskiej oraz Święto Wojska Polskiego. Duda przypomniał udział amerykańskich żołnierzy w wydarzeniach z 1920 roku i w ten sposób nawiązał do najważniejszego punktu wizyty amerykańskiego polityka.

– Zaraz podpisane zostanie porozumienie między USA a Polską, co przenosi nas do tej praktycznej części – podkreślił. Prezydent zwrócił uwagę, że jest to „dopełnienie dwóch deklaracji”, które w czerwcu i wrześniu ubiegłego roku podpisał z prezydentem USA Donaldem Trumpem.

 

– W Polsce nie tylko będzie więcej żołnierzy USA i infrastruktury, ale także wzmocniona będzie gwarancja, że w przypadku zagrożenia żołnierze USA i Polski będą stać ramię w ramię – wskazał.

– Proszę także, aby sekretarz stanu przekazał moje podziękowania także prezydentowi USA Donaldowi Trumpowi. Moje podziękowania i pozdrowienia. Boże błogosław Polskę, Boże błogosław Stany Zjednoczone – zakończył Andrzej Duda. Po wystąpieniu prezydenta szef MON Mariusz Błaszczak z amerykańskim sekretarzem stanu podpisali umowę o wzmocnionej współpracy obronnej.

 

Źródło: TVP Info, PAP

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze