Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Pomoc dla przedsiębiorców w czasach kryzysu

Artykuł Sponsorowany 19:00 24 kwietnia 2020
Telewizja Republika
– Zdecydowanie widzimy wzrost zainteresowania przedsiębiorców wykorzystaniem gwarancji, które oferuje Bank Gospodarstwa Krajowego – powiedział Robert Kasprzak, dyrektor zarządzający pionem zarządzania produktami Banku Gospodarstwa Krajowego w rozmowie z Krystianem Kaźmierczak w programie Telewizji Republika "Biznes Polska".

 Jaki produkt Banku Gospodarstwa Krajowego w związku z kryzysem COVID-19 jest teraz najbardziej popularny? - zapytał Krystian Kaźmierczak.


 W całej tej palecie produktów, które Bank Gospodarstwa Krajowego przygotowuje, albo już wdrożył, najbardziej popularne są te, które już są dostępne a dostępne są już produkty gwarancyjne dla przedsiębiorstw. W tym momencie wdrążyliśmy już produkty gwarancyjne dla wszystkich firm. Zarówno dla mikro przedsiębiorstw, małych, średnich, a także dla dużych firm, niezależnie dla branży. O ile oferta dla średnich i dużych przedsiębiorstw weszła w życia z początkiem tego tygodnia, o tyle już od 19 marca działa wsparcie w postaci minimis dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, na nowych lepszych warunkach, niż miało to miejsce przed dokonaniem zmian, przed wybuchem epidemii COVID-19 - mówił Robert Kasprzak, dyrektor zarządzający pionem zarządzania produktami Banku Gospodarstwa Krajowego.


 Jaka jest zmiana? Bo chodzi o wysokość gwarancji, ale warto o tym wspomnieć - dopytał redaktor prowadzący.


 Są trzy zmiany, które poprawiają dostępność, wygodę, ale przede wszystkim koszty uzyskania gwarancji dla przedsiębiorców. Po pierwsze zwiększyliśmy zakres udziału w gwarancji. Otóż w tym momencie gwarancje mogą pokrywać 80 procent kwoty kredytu, który przedsiębiorca uzyskuje. Po drugie znieśliśmy do końca roku prowizje za udzielenie gwarancji. Przed wybuchem epidemii koszt takiej gwarancji to był pół procent w skali roku, natomiast na dzień dzisiejszy mówimy o tym, że przedsiębiorca może pozyskać taką gwarancję bez ponoszenia kosztów. Po trzecie wydłużyliśmy okres dostępności, na jakiej gwarancja może być udzielona. Z wcześniej obowiązujących 27 miesięcy, do 39 miesięcy, także to jest trzyletni okres finansowania, plus trzy miesiące po zakończeniu finansowania - powiedział rozmówca Telewizji Republika.


 Czyli bardzo korzystne warunki dla przedsiębiorców. Czy faktycznie jest tak, jak wynika z badania przeprowadzonego przez Business Center Club, że 70 procent polskich przedsiębiorców zaaplikowało o jakąś pomoc w związku z kryzysem? - zapytał Krystian Kaźmierczak.


 Zdecydowanie widzimy wzrost zainteresowania przedsiębiorców wykorzystaniem gwarancji, które oferuje Bank Gospodarstwa Krajowego. My to zwiększone zainteresowanie widzimy nie bezpośrednio od klientów, ponieważ klienci, występując o tę gwarancję, nie występują bezpośrednio do Banku Gospodarstwa Krajowego, tylko robią to poprzez banki, które podpisały umowę z BGK. W tym momencie według stanu na 17 kwietnia, jeżeli chodzi o nowe warunki gwarancji de minimis, to jest osiemnaście banków kredytujących, które mają już podpisane z nami te umowy. Przedsiębiorcy do nich zgłaszają się o kredyt i jednocześnie wraz z wnioskiem o kredyt wypełniają wniosek o udzielenie gwarancji. Widzimy znaczny przyrost, obserwując to jako średnie dzienne kwoty udzielanych gwarancji, widzimy przyrost w stosunku do początku tego roku, przyrost w okresie ostatnich kilku tygodni to jest mniej więcej 170 procent i to jest tendencja rosnąca, czyli widać, że to zainteresowanie jest coraz większe - podkreślił Robert Kasprzak.


 W związku z tym z pewnością szykujecie kolejne produkty w Banku Gospodarstwa Krajowego. Czego mogą spodziewa się przedsiębiorcy - dopytał redaktor Telewizji Republika.


 Pierwszym takim produktem, który już jest dostępny od początku tygodnia, to bardzo podobny do gwarancji de minimis, prawie analogiczny, chociaż ma kilka innych cech. Są to gwarancje z funduszu gwarancji płynnościowych, który fundusz powstał jako część tarczy antykryzysowej, przygotowanej przez rząd premiera Mateusza Morawieckiego. W ramach tego funduszu, począwszy od tego tygodnia, ale już z datą wsteczną dla kredytów udzielonych od 1 marca, możemy udzielać gwarancji na kredyty płynnościowe, które są udzielane przez banki komercyjne średnim i dużym przedsiębiorcom. Tutaj dzięki wprowadzeniu tego rozwiązania, mamy możliwość objęcia gwarancji wszystkie przedsiębiorstwa, niezależnie od branży i wielkości i co ważne możemy udzielać gwarancji na znacznie większe kwoty - wyjaśnił dyrektor zarządzający pionem zarządzania produktami Banku Gospodarstwa Krajowego.

 

ZAPRASZAMY DO OBEJRZENIA CAŁEJ ROZMOWY: 

Źródło: Telewizja Republika

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze